Dumni i gotowi polec za ojczyznę

Czy jesteśmy dumni z bycia Polakami i gotowi oddać życie za swój kraj? Czy bycie w Unii Europejskiej sprzyja pielęgnowaniu patriotyzmu? Przed Świętem Niepodległości zapytaliśmy o to znanych Polaków, ale też nas wszystkich – obywateli Rzeczypospolitej

Aktualizacja: 10.11.2008 07:53 Publikacja: 08.11.2008 02:24

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]* Specjalny dodatek "Rz" - [link=http://www.rp.pl/temat/216862_Niepodleglosc_1918.html]Niepodległość 1918[/link][/b]

[b]* [link=http://www.rp.pl/temat/216262_Debata_o_patriotyzmie.html]Debata o patriotyzmie[/link][/b]

Wyniki są budujące. Po 19 latach od przywrócenia tego święta aż 82 proc. Polaków w sondażu GfK Polonia bezbłędnie wskazuje, jakie wydarzenie wiąże się z 11 listopada. To jedna z najważniejszych dat w historii Polski: tego dnia w 1918 roku po 123 latach niewoli odrodziła się Polska. Święto ustanowiono w 1937 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej. Potem kazała o nim zapomnieć PRL.

– Ale świadomość wydarzeń sprzed 90 lat nie zrodziła się dopiero w 1989 roku, przez całą PRL pamięć ta była pielęgnowana, tyle że nieoficjalnie – tłumaczy socjolog polityki prof. Andrzej Rychard. Zaznacza też, że sondaż robiono 6 listopada, a zatem w atmosferze przypominania o święcie. – Ważne, by to wydarzenie nie było tylko okazją do pompatycznych uroczystości, ale weszło bardziej do naszej codzienności, do rodzin. Społeczeństwo daje taki sygnał politykom i ludziom odpowiedzialnym za edukację.

[wyimek]Polska potrzebuje dziś patriotów – sądzi 93 procent badanych [/wyimek]

Także historyk i przewodniczący Kolegium IPN prof. Andrzej Paczkowski nie kryje zdumienia: – Jestem zaskoczony taką wiedzą na temat 11 listopada. To bardzo pozytywne dla państwa, że jesteśmy gotowi w Polsce żyć, a nawet za nią umrzeć.

Nawiązuje do tego, że w sondażu prawie każdy – 93 proc. – wyraził przekonanie, iż Polska potrzebuje dziś patriotów. Taki sam odsetek osób czuje się dumny z bycia Polką lub Polakiem.

Ogromna większość – 71 proc. – byłaby gotowa oddać życie w obronie niepodległości Polski. Tylko 16 procent odpowiedziało na to pytanie „nie”, a 13 proc. się waha. Zdaniem 44 proc. UE nie sprzyja pielęgnowaniu patriotyzmu przez obywateli państw członkowskich, wedle 35 proc. – sprzyja.

Rychard przypomina jednak, że Polacy mają do Unii stosunek pozytywny. – Dla wszystkich jest oczywiste, że po wejściu do UE żaden kraj nie porzucił swych tradycji i święta narodowe obchodzi hucznie – mówi.

Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty