Dumni i gotowi polec za ojczyznę

Czy jesteśmy dumni z bycia Polakami i gotowi oddać życie za swój kraj? Czy bycie w Unii Europejskiej sprzyja pielęgnowaniu patriotyzmu? Przed Świętem Niepodległości zapytaliśmy o to znanych Polaków, ale też nas wszystkich – obywateli Rzeczypospolitej

Aktualizacja: 10.11.2008 07:53 Publikacja: 08.11.2008 02:24

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]* Specjalny dodatek "Rz" - [link=http://www.rp.pl/temat/216862_Niepodleglosc_1918.html]Niepodległość 1918[/link][/b]

[b]* [link=http://www.rp.pl/temat/216262_Debata_o_patriotyzmie.html]Debata o patriotyzmie[/link][/b]

Wyniki są budujące. Po 19 latach od przywrócenia tego święta aż 82 proc. Polaków w sondażu GfK Polonia bezbłędnie wskazuje, jakie wydarzenie wiąże się z 11 listopada. To jedna z najważniejszych dat w historii Polski: tego dnia w 1918 roku po 123 latach niewoli odrodziła się Polska. Święto ustanowiono w 1937 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej. Potem kazała o nim zapomnieć PRL.

– Ale świadomość wydarzeń sprzed 90 lat nie zrodziła się dopiero w 1989 roku, przez całą PRL pamięć ta była pielęgnowana, tyle że nieoficjalnie – tłumaczy socjolog polityki prof. Andrzej Rychard. Zaznacza też, że sondaż robiono 6 listopada, a zatem w atmosferze przypominania o święcie. – Ważne, by to wydarzenie nie było tylko okazją do pompatycznych uroczystości, ale weszło bardziej do naszej codzienności, do rodzin. Społeczeństwo daje taki sygnał politykom i ludziom odpowiedzialnym za edukację.

[wyimek]Polska potrzebuje dziś patriotów – sądzi 93 procent badanych [/wyimek]

Także historyk i przewodniczący Kolegium IPN prof. Andrzej Paczkowski nie kryje zdumienia: – Jestem zaskoczony taką wiedzą na temat 11 listopada. To bardzo pozytywne dla państwa, że jesteśmy gotowi w Polsce żyć, a nawet za nią umrzeć.

Nawiązuje do tego, że w sondażu prawie każdy – 93 proc. – wyraził przekonanie, iż Polska potrzebuje dziś patriotów. Taki sam odsetek osób czuje się dumny z bycia Polką lub Polakiem.

Ogromna większość – 71 proc. – byłaby gotowa oddać życie w obronie niepodległości Polski. Tylko 16 procent odpowiedziało na to pytanie „nie”, a 13 proc. się waha. Zdaniem 44 proc. UE nie sprzyja pielęgnowaniu patriotyzmu przez obywateli państw członkowskich, wedle 35 proc. – sprzyja.

Rychard przypomina jednak, że Polacy mają do Unii stosunek pozytywny. – Dla wszystkich jest oczywiste, że po wejściu do UE żaden kraj nie porzucił swych tradycji i święta narodowe obchodzi hucznie – mówi.

Historia
Krzysztof Kowalski: Zabytkowy łut szczęścia
Historia
Samotny rejs przez Atlantyk
Historia
Narodziny Bizancjum
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Historia
Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego