Przez 90 dni na Zamku Królewskim w Warszawie można przypomnieć sobie (lub poznać) postacie, miejsca i przedmioty II RP. Ludzka wyobraźnia karmi się symbolami. Proponujemy zatem państwu wybranie najważniejszych symboli – ikon epoki, które kojarzą się z dwudziestoleciem międzywojennym, jego dokonaniami i atmosferą. Chcielibyśmy wraz z czytelnikami „Rzeczpospolitej” zabawić się w sporządzenie rankingu 90 ikon dwudziestolecia. Już od przyszłego tygodnia będą państwo mogli uczestniczyć w internetowym plebiscycie MHP, „Rz” oraz portalu Onet i wybrać symbole tamtej epoki.
Dziś zaczynamy prezentację wybranych ikon II RP.
W okresie międzywojennym w Warszawie powstał Polski Monopol Tytoniowy, który przejął produkcję, import i sprzedaż tytoniu. Odtąd był to przywilej państwa. 95 procent produkcji stanowiły tanie marki: Wisła, Sport, Damskie i Klub. Pozostałe 5 procent – eleganckie perfumowane papierosy: Nil, Egipskie, Specjalne, Gabinetowe i Triumf.
Palili je bywalcy klubów i kobiety wyzwolone, czyli modnie ubrane ślicznotki w jedwabnych pończochach zalotnie wyglądających spod sukienek z obniżonym stanem. W międzywojennej Polsce szczególne miejsce miały egipskie. Paliła je jedna z najbardziej znanych kobiet dwudziestolecia – Hanka Ordonówna.
Ordonka, z domu Maria Pietruszyńska, po mężu Tyszkiewicz, zaczynała jako kabaretowa szansonistka. Sławę przyniosły jej utwory, do których teksty pisał między innymi Julian Tuwim. Odkąd postrzelił ją zazdrosny kochanek, głowę nosiła wysoko i ostrożnie, bo kula okazała się niemożliwa do usunięcia.