„Kobieta nie będzie nosiła ubioru mężczyzny ani mężczyzna ubioru kobiety”

W roku 1918 w Nowym Jorku ukazała się publikacja pod znamiennym tytułem „Die geszichte fun jidiszn teater” (Historia teatru żydowskiego. Dwa tysiące lat teatru wśród Żydów) Bernarda Gorina, który twierdził, iż pewne formy zachowań teatralnych były trwałą i istotną częścią ogólnych zachowań kulturowych narodu żydowskiego.

Publikacja: 17.11.2008 10:01

Red

Wiadomo jednak, że judaizm – podobnie jak islam – nie wytworzył samoistnej postaci teatru. W obu tych religiach prawo i obyczaj surowo zabraniały jakichkolwiek form sztuki figuratywnej, co wyjaśnia, dlaczego dopiero w drugiej połowie XIX wieku rozwinął się nie tylko teatr, ale także malarstwo uprawiane przez artystów żydowskich, w tym niedozwolona wcześniej sztuka portretu.

Świadectwo wrogiego stosunku do teatru znajdziemy w Talmudzie, który podkreśla jego niemoralny i pogański charakter. Do dzisiaj widnieją w niektórych modlitewnikach żydowskich słowa, pochodzące jeszcze z czasów starożytnych: „Dzięki Ci, Boże [...], że nie jestem wśród tych, którzy uczęszczają do teatrów i cyrków”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama