KwaZulu-Natal

Kiedy u schyłku 1497 r., w dzień Bożego Narodzenia – po portugalsku „Natal” – Vasco da Gama dostrzegł nieznane brzegi w pobliżu dzisiejszego Durbanu, postanowił nazwać nowo odkrytą krainę właśnie Natalem.

Publikacja: 21.11.2008 00:22

Pomnik zuluskich wojowników poleglych pod Isandlwaną

Pomnik zuluskich wojowników poleglych pod Isandlwaną

Foto: zbiory autora

Zamieszkiwały ją ludy Bantu, z których na czoło wybili się w XIX w. Zulusi. Ojczyste ich ziemie – leżące na północ i zachód od Durbanu – rozciągają się między wybrzeżem Oceanu Indyjskiego, z dziesiątkami rybackich wiosek i modnych kąpielisk z pięknymi plażami, poprzez sawanny i wyżynne lasy w głębi lądu aż po górskie łańcuchy Drakensbergu przy granicy z Lesotho.

Po utracie własnego królestwa Zulusi przetrwali w swych starych osadach napór Burów, panowanie Anglików i czasy rządów białej mniejszości w RPA. W dzisiejszej prowincji KwaZulu-Natal rdzenna ludność odgrywa po latach apartheidu coraz większą rolę. W zuluskich wioskach wraca się do starych tradycji, tańców, obrzędów i rzemiosł. Inna rzecz, że są one najżywsze w „osadach kulturowych” żyjących z turystyki.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama