Z inicjatywy działaczy sportowych Bielska, Krakowa i Warszawy w marcu 1930 r. w Warszawie, w Sali im. Alberta Einsteina (Żydowski Dom Akademicki), doszło do I Zjazdu Wszechświatowego Związku Makkabi Oddział Polska.
Na zjazd przybyli przedstawiciele 33 sportowych klubów żydowskich. Żydowski Klub Sportowy Szomrija Warszawa jako jedyny klub reprezentował 22 towarzystwa organizacji Szomrija z całego kraju, natomiast ŻKS Makkabi Bielsko 20 towarzystw z terenu zachodnio-południowej Polski.
Postanowiono m.in. wysłać reprezentację sportu żydowskiego na mające się odbyć żydowskie igrzyska sportowe w Palestynie (Makabiada) oraz wprowadzić wychowanie fizyczne do codziennej praktyki szkoleniowo-wychowawczej w szkołach i organizacjach młodzieżowych. W 1934 r. związek w dziesięciu okręgach zrzeszał 143 kluby z ok. 30 tys. członków (bez organizacji młodzieżowych i skautowych), w 1935 liczba stowarzyszeń zwiększyła się do 151 (ok. 40 tys. członków).
W Makkabi były zrzeszone organizacje młodzieżowe: Ha-Szomer ha-Cair, Gordonia, Ha-Noar-ha-Cijoni A, Ha-Noar-ha-Cijoni B, Akiba, Achwa, Brit-Hakanaim, Histadrut Akademain Zionim (HAZ), WIZO, Makabea, Rygoryzanci, Brith Trumpeldor, liczące ok. 150 tys. członków.
Związek współpracował z Państwowym Urzędem Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego oraz ze Związkiem Polskich Związków Sportowych. Był często pośrednikiem w sporach między klubami żydowskimi a władzami sportowymi szczebla lokalnego.