Szabat Chol ha-Moed - Szabat przypadający w środkowe dni Pesach lub Sukot. Szabat Chol ha-Moed (hebr. Szabat Półświąteczny). Liturgia przewiduje w te dni specjalne czytanie Tory zamiast kolejnych przypadających na dany tydzień fragmentów, właściwych dla tych świąt pijutim (hebr. pijut, wiersz liturgiczny, poezja) – czytanie Pieśni nad Pieśniami w Pesach oraz Księgi Koheleta w Sukot.

Pesach (hebr. pominięty, oszczędzony; termin związany z biblijnym opisem „ominięcia” domów Izraelitów w czasie ostatniej z plag egipskich) to najważniejsze i najstarsze święto żydowskie, obchodzone jeszcze w okresie wędrówki Żydów przez pustynię ku ziemi obiecanej.

Zaczyna się nocą 14. dnia miesiąca nisan i wiąże się z ofiarą baranka spożywanego w domu podczas wieczerzy w kręgu rodzinnym. Święto wiosenne w Erec Israel jest obchodzone siedem dni, poza Palestyną – przez osiem.

Jest jednym z trzech świąt pielgrzymich, podobnie jak Sukot (l. mn. od hebr. suka: szałas, namiot, kuczka), które rozpoczyna się 15. dnia miesiąca tiszri. Przypada jesienią po zebraniu plonów z pól, sadów i winnic. Charakteryzuje je wesołość i radość za zbiorów. Budowane z okazji święta szałasy mają przypominać wyjście Izraelitów z Egiptu i ich wędrówkę przez pustynię ku ziemi obiecanej oraz opiekę Bożą, którą zostali wówczas otoczeni.

(na podst. „Polskiego słownika judaistycznego”, Warszawa 2003)