[b]Maryla Felicja
Freiwald-Korn-Hofman[/b]
[srodtytul]Hedad![/srodtytul]
W ziemię wsparci szerokim,
nóg mocnych rozkrokiem,
[b]Maryla Felicja
Freiwald-Korn-Hofman[/b]
[srodtytul]Hedad![/srodtytul]
W ziemię wsparci szerokim,
nóg mocnych rozkrokiem,
w rozmachu ramion młodych
wysiłku i ruchu głodni,
Idziemy do Ciebie ziemio,
synów Twych nowe plemię,
Nie krwią i nie orężem
w imię Twoje zwyciężyć.
Na antenach rozpiętych stalą młodych mięśni,
Krzykniemy w świat wspaniałą siłą naszych pięści,
I na słonecznym Ojczyzny stadjonie
Nie groźbą – ale dumną radością zapłoniem,
żeśmy pięknością siły i narodu symbolem
z tysiąca ciał młodzieńczych, promiennym dysko-
Idziemy
w kolumnach ze stali
zapałem się palić
I siłą się prężyć,
Być ptakiem i wężem.
Ramieniem potężnem
Opasać – zespolić
Co piękne i silne ma świat,
w żelaznych szeregach
gotowi do biegu
co sił i tchu w piersiach: Hedad!
[i]Maryla Felicja Freiwald-Korn-Hofman (1911 – 1962), lekkoatletka Makkabi Kraków (1926 – 1936), medalistka Makabiady (1932), Światowych Igrzysk Kobiecych (1930), wielokrotna reprezentantka i rekordzistka Polski, ośmiokrotna rekordzistka kraju.[/i]
[b]Józef Nacht (prutkowski)[/b]
[srodtytul]Miłość sportowca[/srodtytul]
Księżyc przez trasę nieba finiszuje
Wiatr drzew wierzchołki wypuszcza ze startu
Zając Horainem korzeń przeskakuje
Ona się głośno śmieje z jego żartów
Więc ją przytulił forhandem do boku
Cisnął jej w serce oszczep namiętności
Zdoppingowani przyspieszają kroku
Crawlem wpływają na morze miłości
O tyczce szczęścia ku jej ustom skoczył
Robinzonadą objął szyję białą
Ona już groggy na aut zwraca oczy
I go stoppuje swoją rączką małą...
A jednak usta w zwarciu się stopiły
I stali twardzi jak posąg Nurmiego
Młodzi i piękni, pełni wdzięku, siły
Aż ich obudził gong świtu szarego
[i]Józef Nacht – Józef Prutkowski (1915 –1981), przed wojną czołowy lekkoatleta Żydowskiego Towarzystwa Gimnastycznego Dror Lwów, po II wojnie znany poeta, pisarz, tłumacz literatury, dziennikarz sportowy.[/i]
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas