Reklama
Rozwiń

Przedsionek i babiniec

Wszystkie znane nam synagogi mają pomieszczenia stanowiące dopełnienie głównej sali modlitw, jak wspomniany już przedsionek (pulisz) i tak zwany babiniec (galeria dla kobiet).

Publikacja: 01.12.2008 05:58

W synagodze Izaaka na Kazimierzu krakowskim z około połowy XVII w. babiniec był już mniej odseparowa

W synagodze Izaaka na Kazimierzu krakowskim z około połowy XVII w. babiniec był już mniej odseparowany. Prawdopodobnie wzór przyszedł z Pragi czeskiej

Foto: Zbiory ŻIH

Red

W przypadku pierwszego z nich talmudyczne, może przenośne zalecenie wchodzenia do synagogi przez dwoje drzwi zostało przez wiernych, a następnie budowniczych, potraktowane dosłownie. Niewielki ganek, dostawiany do wejścia, które pierwotnie mogło prowadzić od dowolnej strony z wyjątkiem wschodniej, zapewniał wypełnienie przepisu, który oznaczał, że powinna istnieć strefa przejściowa pomiędzy przestrzenią świecką a uświęconą obecnością Tory.

Prawdopodobnie najpóźniej w XVII w. przedsionek znalazł swoje stałe miejsce od strony zachodniej, rozrósł się na całą szerokość budynku, bywał wewnątrz dzielony na różne pomieszczenia służące celom gminy i jej zarządu. W niszy umieszczano tu ner tamid (wieczne światło), które nawiązuje do menory, czyli siedmioramiennego świecznika ze Świątyni Jerozolimskiej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego