Sarkozy: Wspaniale, że mamy takiego przyjaciela jak Wałęsa

- Lechu Wałęso, jest pan symbolem Polski, Europy i całego świata, który wierzy w wolność i odrzuca wszelkie dyktatury - mówił w 25 rocznicę przyznania nagrody Nobla byłemu liderowi Solidarności prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Przywódca Francji spotkał się też z Dalajlamą.

Aktualizacja: 06.12.2008 18:34 Publikacja: 06.12.2008 11:01

Przemówienie Sarkozyego wiele razy przerywano oklaskami.- Lech Wałęsa pokazał nam i uruchomił wielki ruch historyczny który doprowadził do osłabienia i upadku bloku komunistycznego - mówił honorowy gość obchodów. Dodawał, że dzięki temu przestała istnieć "żelazna kurtyna, kurtyna wstydu", bo tym było podzielenie europejczyków.

Tuż po wystąpieniu Sarkozy spotkał się z duchowym przywódcą Tybetu Dalajlamą. Rozmowa trwała około 20 minut.

[srodtytul]Sikorski: Pan się nie przejmuje karłami moralnymi[/srodtytul]

Panie Lechu, pan się nie przejmuje tym, co niektóre karły moralne w tej chwili wygadują - tymi słowami minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zwrócił się do Lecha Wałęsy.

- Oni są dzisiaj odważni w gębie, a pan był odważny wtedy, gdy to było trudne - 30 lat temu. I za to jesteśmy panu wdzięczni - dodał Sikorski.

[srodtytul]Tusk do Wałęsy: Byłeś i będziesz legendą[/srodtytul]

Premier podkreślił, że naród, który zapomina o bohaterach traci swoją tożsamość.

- Tu wspólnie pod przywództwem Lecha Wałęsy odkryliśmy klucz jak uczłowieczyć wolność. Mieliśmy też szczęście do patrona tego ruchu - Jana Pawła II - mówił Tusk.

Przemówienie Tuska wzruszyło polskiego noblistę. Wałęsa nie był w stanie powstrzymać łez. Na pomoc pospieszył dalajlama, który przyniósł byłemu prezydentowi chusteczkę.

Po przemówieniu premier spotkał się z tybetańskim przywódcą duchowym. Następnie udał się powitać Nicolasa Sarkozy'ego, z którym rozmawia w Dworze Artusa.

[srodtytul]Barroso: dzięki "Solidarności" powstał nowy świat[/srodtytul]

Zasługi Wałęsy i "Solidarności" wymieniał szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. - W Gdańsku zmieniliście bieg historii Polski i świata. "Solidarność" stała sie symbolem wolności i oporu wobec prześladowań - podkreślał. Dodał, że Wałęsa i "Solidarność" "realizowali ambitną strategię dzięki której powstał nowy świat". Po przemówieniach m.in. Tuska i Barroso za zasługi na rzecz dialogu międzyreligijnego wręczono Nagrodę Lecha Wałęsy. Otrzymał ją król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulazi Al Saud. W jego imieniu wyróżnienie odebrał syn.

[srodtytul]Dalajlama pełen podziwu[/srodtytul]

- Polacy to naród, który doświadczył wielu trudnych okresów, ale bez względu na trudności i przeciwieństwa zachował ducha i determinację. Podziwiam naród Polski - mówił na uroczystości Dalajlama.

Dodał, że od czasu II wojny światowej, "wszelkie okropieństwa i trudności, jakie miały miejsce, nie zmusiły Polaków do poddania się, utraty determinacji".

- Potem pojawiła się 'Solidarność' pod przewodnictwem Lecha Wałęsy, która powstała w trudnych okolicznościach, ale działając z odwagą, determinacją, ludzie 'S' w końcu doprowadzili do wielkiej zmiany w tej części świata" - podkreślił duchowy przywódca Tybetu.

- To dla mnie zaszczyt, że mogę tu przebywać - dodał.

[srodtytul]"Polska była dla nas poligonem doświadczalnym"[/srodtytul]

Przemówienie na uroczystość przysłał także ostatni przywódca Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Michaił Gorbaczow. Docenił rolę Wałęsy w demokratycznych przemianach komunistycznej Europy, podkreślił też rolę gen. Jaruzelskiego w drodze Polski do demokracji.

- Gdyby Jaruzelski postąpił inaczej, to nie wiem co by się stało w Polsce. Poparłem pomysł 'okrągłego stołu' i życzenie nawiązania dialogu, także pomysł o przemianach w Polsce - powiedział.

Zaznaczył, że los Wałęsy byłby inny gdyby nie było w Rosji "pierestrojki". "Doceniamy rolę Wałęsy w przemiany demokratyczne, Polska była zresztą dla nas poligonem doświadczalnym" - podkreślił Gorbaczow.

[srodtytul]Kwaśniewski w Ameryce, żona u Wałęsy[/srodtytul]

Na uroczystości do Gdańska nie przybył były prezydent RP AleksanderKwaśniewski. Jest w Ameryce Południowej. Jego przesłanie pokazano natelebimie. - Wynik tych 20 lat jest natchnieniem. Nie da się nie docenićtego, co się udało nie mówiąc o Lechu Wałęsie - mówił Kwaśniewski.Przesłania słuchała jego żona, Jolanta.

Kto przybył na uroczystości do Filharmonii? Na korytarzach rozmawiali ze sobą lider SdPL Marek Borowski i nuncjusz apostolski abp Antoni Kowalczyk. Przybyli też Wojciech Olejniczak i Ryszard Kalisz z SLD. Parą wzbudzającą zainteresowanie była szefowa Polskiej Konfederacji Pracodawćow Prywatnych Henryka Bochniarz i szef "Solidarności,Janusz Śniadek. - Nawoływanie do dialogu wywołało naszą rozmowę. Wykorzystujemy tę ważną rocznicę - mówili "Rz" w przerwie konferencji.

W Gdańsku są też m.in. Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Olechowski, Andrzej Wajda, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zainteresowanie wzbudzali tez przechadzający się korytarzami biznesmeni: Aleksander Gudzowaty i Jan Kulczyk.

[srodtytul]Kogo nie ma rocznicy?[/srodtytul]

Goszczący na uroczystościach u Lecha Wałęsy nie są zaskoczeni brakiempolityków PiS. Niektórzy z nich ubolewają, że nie ma prezydenta LechaKaczyńskiego. - Brakuje prezydenta Kaczyńskiego a także wielu polityków PiS, którzy w ciągu tych 25lat i wcześniej przyłożyli rękę do zmian - mówi "Rz" Marek Borowski.

[srodtytul]Minuta ciszy dla prof. Geremka[/srodtytul]

Uczestnicy konferencji uczcili minutą ciszy pamięć po tragicznie zmarłym w 2008 roku prof. Bronisławie Geremku. Prowadzący uroczystość Jerzy Buzek przypomniał zasługi profesora dla powstania wolnej Polski.

Trwająca w Filharmonii Bałtyckiej konferencja podzielona jest na trzy sesje tematyczne, w których uczestniczą m.in. prezydent Serbii Boris Tadić, premier Bośni i Hercegowiny Nikola Spirić, sekretarz generalny Rady Europy Terry Davis, sekretarz generalny OBWE Marc Perrin de Brichambaut. W sesjach biorą też udział laureaci pokojowej nagrody Nobla: argentyński architekt i rzeźbiarz Adolfo Perez Esquivel, były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, irańska prawniczka Shirin Ebadi, Lech Wałęsa oraz Dalajlama XIV.

Przemówienie Sarkozyego wiele razy przerywano oklaskami.- Lech Wałęsa pokazał nam i uruchomił wielki ruch historyczny który doprowadził do osłabienia i upadku bloku komunistycznego - mówił honorowy gość obchodów. Dodawał, że dzięki temu przestała istnieć "żelazna kurtyna, kurtyna wstydu", bo tym było podzielenie europejczyków.

Tuż po wystąpieniu Sarkozy spotkał się z duchowym przywódcą Tybetu Dalajlamą. Rozmowa trwała około 20 minut.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń