Reklama

Żydowskie domy życia wiecznego

Jeśli globalny kataklizm zniszczyłby ludzką cywilizację, następcy odkopywaliby nasze ślady podobnie jak dzisiejsi archeologowie poszukują pozostałości minionych kultur.

Publikacja: 22.12.2008 11:21

Macewy cmentarza żydowskiego w Warszawie

Macewy cmentarza żydowskiego w Warszawie

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Prehistoryczne społeczności identyfikuje się zaś często dzięki charakterystycznym sposobom grzebania zmarłych. Mastaby, piramidy, kurhany, wyposażenie grobowców, pozycje, ubiory, całuny lub trumny, w jakich chowano nieboszczyków, palenie czy mumifikowanie zwłok – wszystko to świadczy o tożsamości dawnych plemion, ich terytorium i przemieszczaniu. Dzisiejsze cmentarze równie wiele powiedziałyby o nas. Przypuszczać można, że przyszli odkrywcy zwróciliby uwagę na wyjątkowość cmentarzy żydowskich.

Uderzyłby ich przede wszystkim zasięg występowania. Znajdują się na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą oczywiście (choć też nie dałbym za to głowy), w wielu najgęściej zaludnionych rejonach. Obszarem, gdzie znaleziono by ich najwięcej, są – poza Izraelem starożytnym i współczesnym – tereny historycznej Rzeczypospolitej. Od wieków osiedlali się tu wyznawcy religii mojżeszowej, stanowiąc na przełomie XIX i XX wieku najliczniejszy odłam światowej diaspory.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama