Na innych odcinkach frontu

Przesmyk Karelski był kluczowym, ale niejedynym obszarem fińsko-sowieckiej konfrontacji. Ciężkie boje toczono w Karelii, na północ od jeziora Ładoga. Sowiecka 8. Armia starła się tam z fińskimi grupami operacyjnymi Karelia Wschodnia i Karelia Północna.

Publikacja: 16.01.2009 08:29

Finowie przy działku ppanc. Bofors kal. 37 mm

Finowie przy działku ppanc. Bofors kal. 37 mm

Foto: AKG/East News

Finowie po mistrzowsku wykorzystywali trudny teren. Podmokłe kompleksy leśne i płytko zamarznięte bagna uniemożliwiały początkowo nacierającym wykorzystanie przewagi technicznej. Do 10 grudnia, mimo bardzo korzystnego stosunku sił, Sowieci wdarli się zaledwie na 70 – 100 km w głąb Finlandii. 12 grudnia obrońcy kontratakowali, zamykając w „śnieżnych kotłach” (motti) pododdziały 75. i 139. DP.

W styczniu 1940 roku Finowie ponownie wykonali zwrot zaczepny, rozczłonkowując i okrążając sowieckie 18. i 169. DP oraz 34. Brygadę Pancerną. Dopiero w drugiej dekadzie stycznia Sowieci próbowali przejąć inicjatywę, lecz ich ataki zostały odparte i do drugiej lutego trwała wojna pozycyjna. Obrońcy starali się odcinać i likwidować sowieckie grupy bojowe. Do zawieszenia broni utrzymali swoje pozycje.

Jeszcze dalej na północ fińska grupa operacyjna Północna Finlandia broniła przeciwko dwóm sowieckim armiom odcinka granicy o długości 800 km. Walcząc w 30-stopniowym mrozie, obrońcy powstrzymywali sowiecką nawałę, choć w niektórych rejonach musieli się cofnąć 30 – 40 km od granicy. Lotne oddziały fińskich narciarzy, współdziałając z regularną piechotą, nękały poruszające się zaśnieżonymi drogami i leśnymi duktami kolumny sowieckie, rozpływając się po udanych atakach niczym duchy.

Inaczej potoczyły się wydarzenia w Laponii. W pierwszej fazie wojny wojska sowieckie wspierane przez okręty wojenne zajęły Petsamo. Próba rozpoczęcia działań w kierunku południowym zakończyła się jednak zablokowaniem sowieckiej 52. DP na rubieży Nautsijoki.

Impet pierwszego uderzenia przyjął na siebie fiński oddział samoobrony, tzw. Jätkat, złożony z 400 myśliwych, traperów, drwali i hodowców reniferów. Przez prawie cztery doby skutecznie spowalniał on ruchy całej sowieckiej dywizji, co umożliwiło m.in. ewakuację do Szwecji stad ok. 200 tys. reniferów.

W następnych tygodniach temperatura spadła do -50°C. Inicjatywę przejęli wówczas Finowie. Pododdziały narciarzy docierały nawet do murmańskiej magistrali kolejowej. 23 stycznia Sowieci wznowili ofensywę, ale osiągnęli niewielkie sukcesy terenowe. Obrońcy powstrzymali ataki i po kilku dniach linia frontu się ustabilizowała. Ten stan utrzymał się do zawieszenia broni.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń