Finowie nie pozostali obojętni i również gotowali się do wojny, intensyfikując prace fortyfikacyjne na Przesmyku Karelskim, ewakuując ludność cywilną z obszarów przygranicznych i przestawiając gospodarkę na tory wojenne.
Rokowania zostały przerwane 8 listopada, a 26 listopada pociski artyleryjskie spadły na leżącą w strefie przygranicznej wioskę Mainila. Sowiecka propaganda natychmiast ogłosiła, że „artyleria fińska dokonała tego wrogiego aktu, w wyniku czego życie straciło wielu żołnierzy radzieckich”. ZSRR zażądał przeprosin za incydent i odsunięcia oddziałów wojskowych o 20 – 25 km na zachód (co oznaczałoby opuszczenie pasa przesłaniającego wznoszone fortyfikacje). Finowie odrzucili te oskarżenia, wykazując, że incydent był sowiecką prowokacją. Dało to Stalinowi pretekst do wypowiedzenia paktu o nieagresji. 30 listopada Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na terytorium Finlandii.
W chwili wybuchu wojny, po częściowej mobilizacji, siły zbrojne Finlandii liczyły ok. 127 tys. żołnierzy. Wojska lądowe składały się z 15 wielkich jednostek: ośmiu dywizji piechoty, brygady kawalerii i sześciu brygad ochrony pogranicza. W toku mobilizacji znajdowały się kolejne dwie dywizje, a trzy dalsze planowano rozwinąć do pełnych stanów.
Dla rezerwistów nie brakowało broni strzeleckiej, ale w zakresie broni zespołowej, a zwłaszcza artylerii, występowały poważne braki wynikające z niedoinwestowania armii (w latach 30. Finlandia ograniczała wydatki obronne, przeznaczając środki m.in. na przygotowania do igrzysk olimpijskich w Helsinkach zaplanowanych na 1940 rok). Dotkliwie brakowało zaś mundurów, butów i innego ekwipunku. Część rezerwistów oprócz broni otrzymała tylko pasy lub kokardy na czapki…
Fińskie lotnictwo posiadało około 160 samolotów bojowych. Dzięki dostawom z zagranicy oraz włączeniu do służby ponad 20 zdobycznych maszyn rozrosło się ono w trakcie wojny do ok. 200 samolotów. Marynarka wojenna dysponowała dwoma pancernikami obrony wybrzeża, pięcioma okrętami podwodnymi i ok. 25 mniejszymi jednostkami nawodnymi.