16 lutego brytyjski kontrtorpedowiec „Cossack” chciał zmusić do zatrzymania niemiecki statek „Altmark”. Na pokładzie tego przebudowanego tankowca znajdowało się około 300 brytyjskich marynarzy – jeńców ze statków handlowych zatopionych w trakcie korsarskiego rajdu przez niemiecki ciężki krążownik „Admirał Graf Spee”. „Altmark” schronił się na norweskich wodach terytorialnych. „Cossack” nie zrezygnował z pościgu i zmusił niemiecki statek do poddania się, uwalniając jeńców.
Gdy informacja o tym incydencie dotarła do Berlina, Hitler nakazał przyspieszyć prace nad planem „Weserübung”. 21 lutego wezwał do Kancelarii Rzeszy gen. Nicolasa von Falkenhorsta, dowódcę XXI Korpusu, który miał zostać przekształcony w grupę inwazyjną. Hitler powiedział mu: „Poinformowano mnie, że Anglicy mają zamiar tam [w Norwegii] wylądować. Chcę być przed nimi! Zajęcie Norwegii byłoby dla Anglików ukoronowaniem ich zamierzeń strategicznych i wprowadziłoby ich na Bałtyk, gdzie my nie mamy odpowiednich jednostek ani obrony wybrzeża. W ten sposób nasz wróg otworzyłby sobie drogę do Berlina i złamałby szkielet naszych obydwu frontów”.
1 marca 1940 r. Hitler podpisał dyrektywę do operacji „Weserübung”, w której pisał: „Rozwój sytuacji państw skandynawskich wymaga przygotowania do zajęcia Danii i Norwegii. Operacja ta ma zapobiec wdarciu się Anglików do Skandynawii i Bałtyku. Poza tym ma ona zabezpieczyć nasze bazy rudy szwedzkiej i dać marynarce wojennej i lotnictwu wygodne bazy do ataku przeciwko Wielkiej Brytanii.
Operacja Weserübung dzieli się na dwie części: SUD, tj. zajęcie Danii, i NORD – Norwegii. Obie te operacje mają być wykonane równocześnie. Tak państwa zachodnie, jak i skandynawskie mają być zaskoczone naszym działaniem. Dzień i godzina rozpoczęcia akcji zostaną podane we właściwym czasie”.
Największym problemem było dostarczenie paliwa flocie inwazyjnej mającej operować w rejonie Narwiku. Ale w rejonie Murmańska w tajnej bazie Kriegsmarine, udostępnionej przez Sowietów, stacjonował niemiecki statek „Jan Wellem”, dostarczając operującym u wybrzeży Norwegii niemieckim okrętom paliwo i zaopatrzenie. To właśnie ten statek dzień przed inwazją zawinie do Narwiku.