Reklama
Rozwiń

Jak redaktor z redaktorem „Robotnika”

Wśród polskich socjalistów pochodzenia żydowskiego był jednym z nielicznych, którzy opowiedzieli się za programem niepodległościowym. Zakochany w polskiej poezji romantycznej był autorem broszury o Adamie Mickiewiczu z okazji odsłonięcia pomnika poety w Warszawie w 1898 roku.

Publikacja: 25.02.2009 13:59

Feliks Perl

Feliks Perl

Foto: Archiwum

Pochodził z rodziny spolonizowanych Żydów, nieodcinających się jednak od swych korzeni. Urodził się w Warszawie w 1871 roku. Jako członek II Proletariatu brał udział w paryskim zjeździe polskich socjalistów. Był współtwórcą stworzonego wtedy programu PPS zakładającego walkę o niepodległą, demokratyczną Polskę.

Po aresztowaniu Józefa Piłsudskiego w 1901 r. przejmuje redagowanie „Robotnika”, głównego pisma PPS, wydając go w Kijowie i w Rydze. Od VI Zjazdu PPS w 1902 roku był z Piłsudskim po imieniu – jako jedna z nielicznych osób w partii. Podczas rozłamu w PPS opowiedział się za nurtem niepodległościowym i tworzył w 1907 r. program PPS-Frakcji Rewolucyjnej. Piłsudski przed akcją pod Bezdanami, licząc się z możliwością śmierci, napisał właśnie do Perla list – testament ideowy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego