Reklama
Rozwiń

Państwo panów Nguen, Kochinchina, Południowy Wietnam

Na północy Wietnamu w górach Hoang Lien Son pada zimą śnieg. W delcie Mekongu, na południu, rosną w tropikalnej dżungli drzewa kauczukowe i kamforowce.

Publikacja: 06.03.2009 06:00

Dawny Pałac Prezydencki, obecnie Pałac Zjednoczenia w Ho Chi Minh

Dawny Pałac Prezydencki, obecnie Pałac Zjednoczenia w Ho Chi Minh

Foto: Archiwum „Mówią wieki”

Wietnam ma powierzchnię podobną do Polski (331 tys. km kw.), ale Hanoi dzieli od miasta Ho Chi Minh, dawnego Sajgonu, ponad 1500 km. Dlatego m.in. tak wiele miejsca w historii kraju zajmują próby jego zjednoczenia i wysiłki zachowania jedności.

Kolebką państwa wietnamskiego jest Północ, gdzie w I tysiącleciu p.n.e. powstały plemienne państwa Van Lac i Au Lang i – po uwolnieniu się w 939 r. spod trwającego tysiąc lat panowania chińskiego – narodziło się rządzone przez rodzime dynastie królestwo Dai Co Viet. To scentralizowane państwo w XVI w. rozpadło się w praktyce na Północ, gdzie panował ród Trinh i Południe, którym władali panowie Nguen. Kraj, zjednoczony na krótko przez cesarza Gia Long w 1802 r., ponownie podzielili Francuzi – na północny Tonkin i południową Kochinchinę. A w 1954 r. przecięła go granica wzdłuż 17. równoleżnika.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego