Wietnam ma powierzchnię podobną do Polski (331 tys. km kw.), ale Hanoi dzieli od miasta Ho Chi Minh, dawnego Sajgonu, ponad 1500 km. Dlatego m.in. tak wiele miejsca w historii kraju zajmują próby jego zjednoczenia i wysiłki zachowania jedności.
Kolebką państwa wietnamskiego jest Północ, gdzie w I tysiącleciu p.n.e. powstały plemienne państwa Van Lac i Au Lang i – po uwolnieniu się w 939 r. spod trwającego tysiąc lat panowania chińskiego – narodziło się rządzone przez rodzime dynastie królestwo Dai Co Viet. To scentralizowane państwo w XVI w. rozpadło się w praktyce na Północ, gdzie panował ród Trinh i Południe, którym władali panowie Nguen. Kraj, zjednoczony na krótko przez cesarza Gia Long w 1802 r., ponownie podzielili Francuzi – na północny Tonkin i południową Kochinchinę. A w 1954 r. przecięła go granica wzdłuż 17. równoleżnika.
Nazwy południowietnamskich miast, znane wcześniej tylko znawcom Indochin – Sajgon, Hue, Da Nang, Bien Hoa – codziennie pojawiały się w latach 1965 – 1975 w komunikatach wojennych i na czołówkach gazet. Dziś miasto Ho Chi Minh to największy ośrodek finansowy i przemysłowy Wietnamu. Plaże Nha Trang i ulice dawnej cesarskiej stolicy Hue, o którą toczono krwawe walki podczas ofensywy Tet, pełne są zagranicznych, w tym amerykańskich turystów. Ale w wielu okolicach nie należy się samemu wyprawiać na piesze wycieczki – wciąż jeszcze w wielu miejscach można natknąć się na miny i inne niebezpieczne wojenne pozostałości.
[srodtytul]Ho Chi Minh (Sajgon) [/srodtytul]
Mała rybacka osada na mokradłach kambodżańskiej do XVIII w. prowincji Prey Nokor rozrosła się w ruchliwe kupieckie miasto, gdy zamieszkali w niej przed 300 laty Wietnamczycy i Chińczycy. W czasach, gdy Sajgon był stolicą francuskiej Kochinchiny, nazywano go Paryżem Wschodu. Podczas wojny wietnamskiej i po niej, gdy władze komunistyczne reedukowały przemocą jego mieszkańców – stał się symbolem współczesnego piekła. Obecnie 9-milionowe Ho Chi Minh City to największe metropolia Indochin – najbogatsze i najbardziej dynamiczne miasto Wietnamu, które dzięki zachodnim inwestycjom stało się znanym ośrodkiem przemysłów high-tech, zwłaszcza informatycznego.