Tymczasem druga wojna światowa nie zaczęła się w roku 1941 ani w roku 1940, ani nawet 3 września 1939 roku. Zaczęła się napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę o godzinie 4.45 rano 1 września 1939 roku.
[b]Krzysztof Masłoń: Kto wygrał tę wojnę?[/b]
[b]Norman Davies:[/b] Tu jest problem. W Wielkiej Brytanii trzeba było włożyć wiele wysiłku, żeby wyjaśnić, jak to się stało, że wygrano wojnę, a zarazem utracono imperium. W Jugosławii zwolennicy marszałka Tito musieli ukrywać, że sami walczyli z faszystami i że pokonani czetnicy byli kolaborantami. W Polsce importowany ze Wschodu reżim komunistyczny był zmuszony dziękować Związkowi Sowieckiemu za zwycięstwo oznaczające utratę połowy kraju.
[b]Czy, jeśli chodzi o ludność cywilną, ponieśliśmy w czasie wojny spośród narodów europejskich największe straty?[/b]
Nie. W stosunku do ogólnej liczby ludności największe straty ponieśli Białorusini, w liczbach bezwzględnych – Ukraińcy. Ale powiedzmy od razu, co to znaczy Białoruś. To połowa Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, a zatem są to wspólne straty mieszkających na terenie dzisiejszej Białorusi: Białorusinów, Polaków i Żydów. Podobnie jest z Ukrainą, gdzie też trzeba liczyć łączne straty...