Ciągnik rolniczy z armatą 75 mm

„Pięć tankietek z podolskiej brygady kawalerii dowodzonych przez odważnego starszego wachmistrza starło się z kilkoma falami niemieckich czołgów” – wspominał walki z 14 września w okolicach Kiernozi i Rybna gen. Zygmunt Bohusz-Szyszko.

Publikacja: 03.04.2009 13:11

Niemiecki czołg lekki PzKfw II

Niemiecki czołg lekki PzKfw II

Foto: Wikipedia, ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

„Następnego dnia oddziały pomorskie znalazły na pobojowisku tankietki postrzelane jak rzeszoto. Leżały w rozwiniętym szyku, tak jak szły do ataku”. Niemcy rzucili przeciw Polsce około 3000 czołgów. Atakowały one w zwartych jednostkach, które przesuwały front nawet o 30 km dziennie (50 km we Francji). Polacy mieli 687 tankietek i czołgów rozproszonych po różnych oddziałach.

Traktat wersalski zakazywał Niemcom produkcji i posiadania czołgów. Dzięki rosyjsko-niemieckiemu porozumieniu z 1921 roku o współpracy wojskowej aż do początku lat 30. Niemcy szkolili w Kazaniu czołgistów. Natomiast u siebie skrycie doskonalili budowę czołgów. Działające w Berlinie biuro konstrukcyjne Kruppa pod zakamuflowaną nazwą Koch und Kienzle konstruowało w połowie lat 20. najróżniejszej wielkości „ciągniki rolnicze”, niektóre z działami 75 mm. Prawnicy Alfreda Kruppa, którzy bronili go podczas procesu norymberskiego, tłumaczyli, że była to broń defensywna, czemu sędziowie nie dali wiary – w dokumentacji ciągników zaznaczono, że „spełniają wymagania transportu na kolejowych odkrytych wagonach w Belgii i Francji”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama