Reklama
Rozwiń

Zbrojownia tamtych lat - Mapa dla c.k. oficera

„Obraz płaski przedstawiający mniejszą lub większą część powierzchni ziemi w rzucie poziomym zowiemy planem, mapą lub kartą geograficzną”.

Publikacja: 15.04.2009 17:40

Fragment arkusza mapy austriackiej ukazującej Kraków i okolice

Fragment arkusza mapy austriackiej ukazującej Kraków i okolice

Foto: Rzeczpospolita

Definicja ta pochodzi z książeczki pt. „Jak czytać austriackie mapy wojskowe i orientować się z ich pomocą w terenie?” napisanej przez profesora Zakładu Naukowo-Wychowawczego Ojców Jezuitów w Chyrowie H. Libińskiego TJ i wydanej w Krakowie w 1912 roku nakładem G. Gebethnera i Sp.

Przed I wojną światową armie większości krajów dysponowały całkiem dokładnymi planami. A jeszcze w czasach Fryderyka Wielkiego nie przywiązywano do nich dostatecznej wagi; pruski król poniósł pod Kolinem jedną z najstraszniejszych klęsk, bo jedyna dostępna mapa gdzieś się zapodziała tuż przed starciem. Obraz uległ zmianie w XIX wieku, do czego przyczyniło się w znacznej mierze wynalezienie metody triangulacyjnej; od tej pory wykonywaniem map topograficznych zaczęły się zajmować specjalne komórki przy sztabach generalnych armii.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego