Reklama
Rozwiń

Strategia i taktyka: piechota

W Drugiej Rzeczypospolitej piechota była kręgosłupem polskiej armii. W chwili wybuchu wojny stanowiła ok. 62 proc. ogółu wojsk lądowych, podczas gdy w innych krajach europejskich 45 – 50 proc. Nic więc dziwnego, że to właśnie piechocie podporządkowano polskie koncepcje operacyjne i taktyczne.

Publikacja: 17.04.2009 08:21

Niestety, pomimo przyjęcia przez polski Sztab Główny strategii prowadzenia wojny manewrowej nie uwzględniono potrzeby, wręcz konieczności, zmotoryzowania przynajmniej części oddziałów piechoty wzorem armii niemieckiej i sowieckiej. W efekcie siła uderzenia i szybkość manewru przeciwnika we wrześniu 1939 roku okazały się o wiele większe, niż się spodziewano, a polscy piechurzy mimo wykonywania forsownych marszów musieli ulec mocy niemieckich silników.

Podstawowym związkiem piechoty w Wojsku Polskim była dywizja. W drugiej połowie lat 30. w ramach reformy zwiększono nasycenie pododdziałów bronią maszynową, przeciwpancerną i moździerzami. W etacie wojennym dywizji dodano pododdziały rozpoznawcze w postaci szwadronu kawalerii, kompanii kolarzy i czasem kompanii tankietek. Pułki artylerii lekkiej wzmocniono dywizjonami ciężkich haubic, niestety kosztem pułków armijnych, pozbawiając dowództwa wyższego szczebla ważnego odwodu ogniowego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego