Reklama
Rozwiń

Pierwsza Kadrowa i zmyślony rząd

28 czerwca 1914 roku z Sarajewa nadeszła wiadomość o zamordowaniu austriackiego następcy tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda przez Serba Gawryło Principa. W Wiedniu zapadła decyzja rozprawienia się z Serbią. Nie zważając na jej ugodową odpowiedź na wysłane ultimatum, Austria ogłosiła 26 lipca częściową mobilizację i zerwała z Serbią stosunki dyplomatyczne. Na to Rosja zarządziła stan pogotowia wojennego... W ciągu kilku następnych dni wojna ogarnęła całą Europę.

Publikacja: 22.04.2009 15:20

„Wymarsz Pierwszej Kampanii Kadrowej z Oleandrów w Krakowie dnia 6 sierpnia 1914r.” heliotypia barwn

„Wymarsz Pierwszej Kampanii Kadrowej z Oleandrów w Krakowie dnia 6 sierpnia 1914r.” heliotypia barwna wg Jerzego Kossaka

Foto: Muzeum Wojska Polskiego

28 lipca Sokolnicki spotkał Piłsudskiego w krakowskiej kawiarni Esplanada. Zapytany o możliwość wybuchu wojny, Piłsudski odpowiedział: „35 proc. na wojnę”. 29 lipca odbyło się posiedzenie Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, na którym Piłsudski złożył sprawozdanie z zakończonej właśnie konferencji czterech organizacji wojskowych: Związku Strzeleckiego, Drużyn Strzeleckich, Drużyn Bartoszowych i Sokoła.

Konferencja apelowała o wyłonienie instytucji kierującej „opinią i czynami oraz dania jasnych wskazówek organizacjom militarnym”. Piłsudski przedstawił na niej, iż nie widzi „(…) możliwości innego wystąpienia zbrojnego jak wspólnie z armią austriacką, i dalej, że na terenie państwa prowadzącego wojnę może egzystować tylko legalna organizacja wojskowa z nim współdziałająca”. KSSN uznała się za jedynego przedstawiciela społeczeństwa i żądała podporządkowania sobie wszystkich organizacji wojskowych. Była w tym zapowiedź Rządu Narodowego.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego