Kriegsmarine kontra Royal Navy

W odróżnieniu od Niemiec wilhelmińskich Trzecia Rzesza nie forsowała zbrojeń morskich. Zawarty w 1935 roku brytyjsko-niemiecki układ morski przyznał Niemcom prawo do floty wojennej odpowiadającej 35 proc. tonażu floty brytyjskiej i parytet ten był w zasadzie utrzymywany. Bardziej ambitny plan zbrojeń morskich – Plan Z, został zatwierdzony dopiero na początku 1939 roku.

Publikacja: 08.05.2009 06:40

Wodowanie „Admirala Grafa Spee”, 30 czerwca 1934 r

Wodowanie „Admirala Grafa Spee”, 30 czerwca 1934 r

Foto: Bridgeman Art Library, ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

Red

Hitler zapewnił admiralicję niemiecką, że nie należy się spodziewać wojny z Wielką Brytanią w najbliższym czasie. Dlatego 3 września 1939 roku, kiedy rząd brytyjski, wypełniając sojusznicze zobowiązania wobec Polski, wypowiedział Niemcom wojnę, w dowództwie Kriegsmarine zapanowały minorowe nastroje. Admirał Erich Raeder skomentował to ponoć słowami: „Nasza flota wie, jak ginąć z honorem”.

Niemcy zaczynali wojnę z flotą składającą się z dwóch okrętów liniowych, trzech tzw. pancerników kieszonkowych, dwóch ciężkich i sześciu lekkich krążowników, 22 niszczycieli i 52 okrętów podwodnych. Brytyjska Royal Navy była znacznie silniejsza: dysponowała

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama