Budionny i Tuchaczewski atakują

25 kwietnia 1920 roku rozpoczęła się wielka ofensywa Piłsudskiego na Kijów. Nazajutrz zajęto Żytomierz i Korosteń, biorąc licznych jeńców. Siła uderzenia, którego głównym trzonem była 3. Armia, sprawiła, że kompletnie rozbito XII Armię bolszewicką.

Publikacja: 03.06.2009 17:06

Plac Trzech Krzyży w Warszawie w dniu mszy dziękczynnej i manifestacji na rzecz Piłsudskiego po zaję

Plac Trzech Krzyży w Warszawie w dniu mszy dziękczynnej i manifestacji na rzecz Piłsudskiego po zajęciu Kijowa

Foto: Rzeczpospolita

26 kwietnia ukazała się odezwa Piłsudskiego do ludności ukraińskiej: „Wojska Polskie pozostaną na Ukrainie na czas potrzebny po to, aby władze na ziemiach tych mógł objąć prawy rząd ukraiński...”.

W odezwie Piłsudskiego czytamy dalej: „Z chwilą, gdy rząd narodowy Rzeczypospolitej Ukraińskiej powoła do życia władze państwowe, gdy na rubieży staną zastępy zbrojne ludu ukraińskiego, zdolne uchronić kraj ten przed nowym najazdem, a wolny naród sam o losach swoich stanowić będzie mocen, żołnierz polski powróci w granice Rzeczypospolitej Polskiej, spełniwszy szczytne zadanie walki o wolność ludów. […] Wierzę, że naród ukraiński wytęży wszystkie siły, aby z pomocą Rzeczypospolitej Polskiej wywalczyć wolność własną i zapewnić żyznym ziemiom swej ojczyzny szczęście i dobrobyt, którym się cieszyć będzie po powrocie do pracy i pokoju”.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama