Spot „Zaczęło się w Polsce”

IPN uruchomił portal edukacyjny poświęcony wydarzeniom z 1989 r. w Polsce i krajach ościennych

Publikacja: 04.06.2009 04:08

Spot „Zaczęło się w Polsce”

Foto: www.rok1989.pl

– Celem jest przede wszystkim przedstawienie Polski na tle wydarzeń ogólnoeuropejskich – mówił na inauguracji portalu prezes IPN Janusz Kurtyka. – Wydarzenia w Polsce miały kluczowe znaczenie dla dynamiki zdarzeń w całym regionie.

Na portalu stworzonym w związku z 20. rocznicą wyborów czerwcowych w Polsce umieszczono informacje dotyczące historii Polski, Węgier, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii i Rumunii.

Strona internetowa jest dostępna w dwóch językach – polskim i angielskim. Ponadto – jak zapowiedział dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Łukasz Kamiński – wkrótce mają zostać uruchomione wersje niemiecka i rosyjska.

– Portal skierowany jest przede wszystkim do ludzi młodych, bo wiemy, wzorem wcześniejszych portali, że młodzież na nich opiera swoją wiedzę i z nich korzysta – mówi „Rz” rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.

Prócz informacji na portalu będzie można znaleźć reprodu-kcje zdjęć, ulotek oraz materiały filmowe, wśród nich film z posiedzenia inauguracyjnego Okrągłego Stołu.

IPN przygotował też specjalny spot pt. „Zaczęło się w Polsce”, w którym pokazuje wszystkie najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do wyborów z 4 czerwca 1989 r.

Janusz Kurtyka na środowej konferencji przypomniał o Roku Kultury Niezależnej – który został zainaugurowany w maju tego roku, a zakończy się w lipcu 2010 r. IPN zaplanował z tej okazji wiele imprez naukowych i kulturalnych. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej [link=http://www.kultura-niezalezna.pl]www.kultura-niezalezna.pl.[/link]

Portal edukacyjny przygotowany przez IPN [link=http://www.rok1989.pl]www.rok1989.pl[/link]

Historia
Krzysztof Kowalski: Heroizm zdegradowany
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska