Przeciw sejmokracji

Okres po 1926 roku nazywany jest sanacją, rządami pułkowników, którzy demontowali demokrację. Miał to być czas regresu w sprawach wojska, co rzekomo prowadziło do porażki w 1939 r. Czy tak rzeczywiście było? Czy rzeczywiście stan demokracji w Polsce odbiegał od standardów, czy istotnie wojsko Piłsudskiego było odpowiedzialne za klęskę 1939 roku? Nie trzeba być piłsudczykiem, aby odrzucić tego rodzaju oskarżenia

Publikacja: 22.07.2009 07:05

Marszałek Piłsudski podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości na placu Saskim w Warszawie.

Marszałek Piłsudski podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości na placu Saskim w Warszawie. 11 listopada 1926 r.

Foto: Muzeum Wojska Polskiego

Pomimo nagannych sytuacji nie zawieszono w Polsce funkcjonowania systemu parlamentarnego, nie wprowadzono cenzury ani nie ograniczono możliwości działania dla partii politycznych.

Kto myśli inaczej, jest niewolnikiem pewnej kliszy skojarzeń, ukutej przez czerwonych propagandystów, dla których Piłsudski, przeciwnik Rosji bolszewickiej, musiał z definicji być dyktatorem, orędownikiem wstecznictwa i przeciwnikiem postępu.

Pozostało jeszcze 99% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama