Reklama
Rozwiń

Miłość i twarda ręka

Janusz Cisek stara się tłumaczyć posunięcia Marszałka, które szczególnie posłużyły wrogom do lepienia jego czarnej legendy – aresztowanie posłów opozycyjnych i proces brzeski w 1930 roku oraz założenie obozu w Berezie Kartuskiej cztery lata później

Publikacja: 22.07.2009 07:10

Powiedzmy od razu, że wyjaśnienia autora zeszytu nie przekonają ani pogrobowców politycznych przeciwników Piłsudskiego, ani też zwolenników literalnego traktowania demokracji parlamentarnej oraz przepisów prawa. Warto się jednak zastanowić nad przyczynami powodującymi używanie twardej ręki przez Komendanta po 1926 roku, a zwłaszcza na początku lat 30.

Skokowy wzrost potęgi Sowietów i niemiecka chęć odwetu za Wersal źle rokowały całej Europie Środkowo-Wschodniej, a Polsce szczególnie. Jeśli zdobędziemy się na odrobinę wyobraźni i dobrej woli, zrozumiemy Józefa Piłsudskiego, jego ból, miłość i obawę o ojczyznę. Pojmiemy, dlaczego dokonał i przesilenia majowego, i zaprowadzenia rządów autorytarnych, i nawet brutalnych aktów w łamaniu opozycji. I pamiętajmy, że różne formy dyktatury w państwach naszego rejonu były wprowadzane i traktowane jako remedium na wspomniane zagrożenia zewnętrzne oraz kłopoty wewnętrzne, zwłaszcza przy pogłębiającym się kryzysie ekonomicznym przełomu lat 20. i 30.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego