Reklama
Rozwiń

Gdzie jest generał

Poszukujący we Francji robotników do budowy umocnień na Wschodzie gen. Julius von Hallmann jest w VII Wirtschaftstab w Paryżu – sztabie gospodarczym wojsk niemieckich we Francji – częstym i witanym z atencją gościem

Publikacja: 13.08.2009 02:44

Kazimierz Leski, 1941 r.

Kazimierz Leski, 1941 r.

Foto: Bogusław Osiecki

Pełnomocnik ds. sieci komunikacyjnych i fortyfikacji frontu południowo-zachodniego na Ukrainie, choć ledwie przekroczył trzydziestkę, przybywa przecież wprost z ognia walk na froncie wschodnim. Sztabowcy nadzorujący budowę Wału Atlantyckiego z uwagą słuchają jego rad i wskazówek. Niestety, po jednej z kolejnych wizyt, podczas której szczegółowo omawiano plany ufortyfikowania kluczowych odcinków wału, młody generał nie wraca już ze Wschodu.

Nawet w najczarniejszych snach oficerowie feldmarszałka von Rundstedta nie mogą przypuszczać, że ich życzliwy doradca to porucznik wywiadu Armii Krajowej Kazimierz Leski, „Bradl”, a jego dokumenty są dziełem działu legalizacyjnego KG AK. Wzorowano je na książeczkach wojskowych, rozkazach wyjazdu, a nawet legitymacjach wędkarskich, wykradzionych na dworcach przez warszawskich kieszonkowców niemieckim oficerom.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama