Strategia i taktyka: schyłek blitzkriegu

Latem 1942 roku niemiecki blitzkrieg na wschodzie miał być powtórzeniem ubiegłorocznych sukcesów. Zimowo-wiosenne kontrofensywy Sowietów pod Moskwą (1941/1942) i letnia ofensywa pod Charkowem (1942) zmusiły Niemców do zaangażowania rezerw

Publikacja: 13.08.2009 03:13

Strategia i taktyka: schyłek blitzkriegu

Foto: Rzeczpospolita, PM Paweł Moszczyński

W efekcie Wehrmacht nie był w stanie kontynuować działań ofensywnych na taką skalę jak w 1941 roku. Hitler musiał wybrać jeden kierunek przyszłej kampanii. Zdecydował się uderzyć na południu, wierząc, że odcięcie Moskwy od roponośnych pól Kaukazu przesądzi o losach wojny.

Podczas nowej kampanii niemieckie oddziały dzięki swojej przewadze taktycznej sukcesywnie spychały dywizje sowieckie ku Kaukazowi, osiągając założone cele. Jednak straty zadawane Sowietom i liczba branych do niewoli jeńców były zdecydowanie mniejsze niż przed rokiem. W kwaterze Hitlera odczytywano to błędnie jako wyczerpanie możliwości bojowych Armii Czerwonej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama