Był zbyt dumny na kurację

Nigdy o zdrowie nie dbał. Mało tego, świadomie je nadwerężał. Nieregularnym trybem życia, stresem konspiracji, zsyłką, więzieniami i internowaniem, wreszcie papierosami i brakiem odpoczynku. Do diety nie przywiązywał żadnej wagi. Miał właściwie wyzywający stosunek do życia i medycyny: unikał lekarzy i twierdził, że siłą woli potrafi kontrolować życiowe funkcje organizmu.

Publikacja: 19.08.2009 10:06

Profil głowy Józefa Piłsudskiego wykonany przez Stanisława Ostoję-Chrostowskiego w 1935 roku

Profil głowy Józefa Piłsudskiego wykonany przez Stanisława Ostoję-Chrostowskiego w 1935 roku

Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie

Dopuszczał wszechobecną i często przez siebie komentowaną komitywę ze śmiercią. Nierzadko ją przywoływał i komplementował jako nieodłączną towarzyszkę żołnierza. Już w przemówieniu w Wilnie 20 kwietnia 1922 roku, a więc mając zaledwie 55 lat, powiedział: „Jestem w tym wieku, że spokojnie patrzę w dal, skąd nikt nie wraca”.

W 1927 roku, o czym pisaliśmy przy okazji pogrzebu Słowackiego, programował swoje miejsce pochówku. Dopiero w 1928 r. doszło do – nieudanego zresztą – wyjazdu wypoczynkowego do Rumunii, w dwa lata później do Portugalii, na Maderę, wreszcie w 1932 do Egiptu. Nie znalazł czasu na szpital czy sanatorium. Większości rozmówców Piłsudski wydawał się starszy ponad biologiczny wiek, zmęczony i wyczerpany.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama