Zbrojownia tamtych lat - Ułani spod znaku półksiężyca

Podczas uroczystości składania serca marszałka Józefa Piłsudskiego – która odbyła się w rocznicę jego śmierci – na wileńskiej Rossie honorową asystę pełnili żołnierze ze szwadronu ułanów tatarskich.

Publikacja: 26.08.2009 10:03

Poczet ułanów tatarskich z buńczukiem

Poczet ułanów tatarskich z buńczukiem

Foto: MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE

Nadanie nazwy „tatarski” 1. szwadronowi 13. Pułku Ułanów Wileńskich nastąpiło na podstawie decyzji Ministerstwa Spraw Wojskowych z kwietnia 1936 roku, natomiast rozkaz opublikowany został dwa miesiące później w Dzienniku Rozkazów nr 9. Jedna z popularnych kawaleryjskich żurawiejek głosiła „Pół Tatarów, pół Polanów, to trzynasty pułk ułanów”.

Jednostka ta kontynuować miała wielowiekową tradycję muzułmańskich formacji walczących w służbie Rzeczypospolitej. Jej początki sięgają średniowiecza, kiedy to polityczni uchodźcy ze Złotej Ordy wspierali Polskę i Litwę w zmaganiach z zakonem krzyżackim. Osiedlający się na Litwie Tatarzy zobowiązani byli w zamian za otrzymaną ziemię do służby wojskowej. Rola tatarskiej jazdy wzrastała wraz z coraz większym angażowaniem się Polski i Litwy, a w końcu Rzeczypospolitej Obojga Narodów w konflikty na wschodzie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama