[srodtytul]Świat[/srodtytul]
Od 7 sierpnia 1942 roku do 8 lutego 1943 roku trwały walki o Guadalcanal, wyspę w archipelagu Wysp Salomona, która od czerwca znajdowała się w rękach Japończyków. Dla Amerykanów miała ona kluczowe znaczenie w obronie wysp Santa Cruz, Nowych Hebrydów, Fidżi i Samoa, dzięki którym utrzymywali komunikację z Australią i Nową Zelandią. Na wyspie wylądowała 1. Dywizja Piechoty Morskiej gen. Aleksandra Vandergrifta.
Ponadto między 7 a 9 sierpnia oddziały amerykańskie zajęły mniejsze wysepki archipelagu: Savo, Floridę, Tulagi, Gavutu i Tanambogo. 10 sierpnia marines opanowali japońskie lotnisko na Guadalcanalu wraz ze składami uzbrojenia i zaopatrzenia. Dalszy marsz Amerykanów zahamował trudny, górzysty i porośnięty tropikalną dżunglą teren oraz zaciekłe kontrataki Japończyków, którzy mieli na wyspie 15 tys. żołnierzy, znacznie więcej, niż przypuszczał amerykański wywiad. Dopiero zaangażowanie w walkę dwóch dywizji piechoty i dywizji marines oraz skuteczne ataki na japońskie okręty dostarczające wojskom lądowym zaopatrzenie i posiłki przechyliły szalę na stronę wojsk amerykańskich. Na przełomie stycznia i lutego 1943 roku Japończycy ewakuowali z wyspy 10 tys. żołnierzy. W krwawych walkach stracili ok. 25 tys. ludzi (w tym 9 tys. zmarłych z głodu i chorób tropikalnych). Straty amerykańskie to 1600 zabitych i 4700 rannych. Amerykanie odnieśli prestiżowe zwycięstwo, a także zyskali bezcenne doświadczenie w desantach morskich oraz walkach w dżungli.
[srodtytul]Europa[/srodtytul]
18 lipca 1942 roku odbył się pierwszy lot niemieckiego prototypowego myśliwca odrzutowego Messerschmitt Me-262 „Schwalbe”. Prace nad nim prowadzono od 1938 roku, ale wprowadzono go do służby dopiero w 1944 roku. Wpływ na to miała dyrektywa Hitlera, który nakazał dostosować maszynę do przenoszenia bomb.