[srodtytul]Czerwonoarmista ze snajperskim mosinem[/srodtytul]
Front wschodni stanowił arenę zmagań snajperów, którzy w wielkiej ilości występowali po obu stronach. Liczba strzelców wyborowych w ZSRR była imponująca długo przed wybuchem wojny, chociaż podkreśla się, że nie zawsze szło to w parze z jakością, nie poddawano bowiem ich tak specjalistycznemu treningowi jak na Zachodzie. Snajper był przede wszystkim zwykłym piechurem, wykonującym te same obowiązki i często walczącym w sposób klasyczny – uzbrojonym w zwykły karabin, peem czy granaty. Zadania strzelca wyborowego były jedynie dodatkiem, ale rozwijający się ruch strzelecki i imponująca liczba karabinów z celownikami optycznymi spowodowały, że z chwilą wybuchu wojny w ACz znajdowało się wielu strzelców, nieźle radzących sobie na średnich dystansach.Podstawowym karabinem strzelca wyborowego był Mosin wz. 1891/30 (w wersji wyborowej wprowadzono do uzbrojenia w 1931 roku).
Była to broń z normalnej, bieżącej produkcji, którą selekcjonowano w fabrykach i wysyłano w celu zamontowania optyki. Jedną z najbardziej zauważalnych różnic w porównaniu ze standar- dowym karabinem była zagięta rączka zamkowa w miejsce prostej. Dzięki temu można był przeładować broń z zamocowaną optyką. Używano kilku rodzajów celowników, przy czym najbardziej rozpowszechnionym był PU (pricieł uniwiersalnyj – celownik uniwersalny) o 3,5-krotnym powiększeniu.
Zaprojektowano go w 1940 roku specjalnie dla samopowtarzalnych karabinów Tokariewa (SWT), jako że tę broń także wykorzystywano w charakterze karabinu wyborowego i od 1942 roku zaczęto montować również na mosinach (na montażu bocznym Koczetowa). Oczywiście dostosowano go także do balistyki tego karabinu.
PU nie imponował co prawda swą charakterystyką, ale był stosunkowo tani, prosty i bardzo solidny. Ocenia się, że najbardziej efektywny ogień z mosina wyposażonego w celownik PU prowadzono na dystansach do 800 m. Warto zauważyć, iż karabin z zamocowaną optyką należało ładować pojedynczymi nabojami, nie można było w tym celu użyć standardowej łódki. Stosowano także starsze celowniki, wzorowane na niemieckich (zresztą początki snajperstwa w ZSRR w latach 20.