Reklama
Rozwiń

Luftwaffe – narzędzie terroru

Od pierwszych godzin wojny hitlerowska Luftwaffe siała w zaatakowanych krajach śmierć i terror. Ofiarą niemieckiej furii padły: Wieluń, Warszawa, Rotterdam, Londyn, Coventry, Belgrad, Kijów, Stalingrad. Brytyjczycy postanowili odpowiedzieć Hitlerowi pięknym za nadobne i wysłali bombowce nad Niemcy. Wsparta przez Amerykanów ofensywa powietrzna wydatnie osłabiła machinę wojenną Rzeszy, dzięki czemu wojna trwała krócej. Ale ceną była śmierć tysięcy lotników, a przede wszystkim setek tysięcy cywilów z obróconych w perzynę niemieckich miast i ośrodków przemysłowych

Publikacja: 25.09.2009 09:06

Piloci Luftwaffe podczas zajęć teoretycznych

Piloci Luftwaffe podczas zajęć teoretycznych

Foto: Archiwum „Mówią wieki”

Red

Samolot umożliwił atakowanie przeciwnika bez zajmowania jego terytorium. Choć moralnie naganne, możliwe, a nawet celowe okazało się atakowanie ludności cywilnej. W 1921 roku ukazała się rozprawa włoskiego generała Giulia Douheta „Panowanie w powietrzu”, który uznał lotnictwo za oręż rozstrzygający o wyniku wojen, który sparaliżuje siły zbrojne i zaplecze wroga, a także zniszczy jego morale. „Będziemy musieli się pogodzić ze skierowanymi przeciwko nam ofensywami nieprzyjaciela, dążąc wszystkimi siłami do zadania mu większych strat” – pisał. Lotnictwo miało zatem przekształcić konflikt w wojnę totalną.

Pozostało jeszcze 98% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego