Wydarzenia

Publikacja: 25.09.2009 09:08

Główni uczestnicy konferencji Quebecu, 17 - 24 sierpnia 1943 r.

Główni uczestnicy konferencji Quebecu, 17 - 24 sierpnia 1943 r.

Foto: bundesarchiv, ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

[srodtytul]Świat[/srodtytul]

W sierpniu 1943 roku w kanadyjskim Quebecu spotkali się Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt. Było to kolejna konferencja w sprawie otwarcia we Francji nowego frontu. Obaj politycy, ponaglani przez Stalina, zgodzili się, że należy przyspieszyć przygotowania do inwazji po drugiej stronie kanału La Manche. Ponadto skierowali do Stalina notę z propozycją trójstronnego spotkania (doszło do niego w Teheranie na przełomie listopada i grudnia 1943 roku), poświęconego m.in. przyszłemu powojennemu ładowi. Zatwierdzili także plan gen. Dwighta Eisenhowera, który po opanowaniu Sycylii szykował desant sił sprzymierzonych na Półwyspie Apenińskim.

[srodtytul]Europa[/srodtytul]

Wobec lądowania aliantów na Sycylii 25 lipca 1943 roku włoska Wielka

Rada Faszystowska zdymisjonowała ze stanowiska premiera i aresztowała Benito Mussoliniego. Premierem został marszałek Pietro Badoglio, który na początku września zawarł z aliantami zawieszenie broni. Wściekły Hitler nakazał odbić włoskiego dyktatora. Na początku września wywiad niemiecki ustalił, że duce przetrzymywany jest na wschód od Rzymu, w hotelu Albergo-Rifugio znajdującym się w ośrodku narciarskim Campo Imperatore w górskim masywie Gran Sasso. 12 września 1943 roku w wyniku brawurowej akcji oddział spadochroniarzy gen. Kurta Studenta i komandosów SS-Hauptsturmführera Ottona Skorzennego uwolnił Mussoliniego. Niebawem utworzył on na terytorium Włoch okupowanym przez Niemców Włoską Republikę Socjalną zwaną od miasteczka, w którym rezydowały jej władze, Republiką Salo.

[srodtytul]Polska[/srodtytul]

16 maja 1943 roku Niemcy stłumili trwające od 19 kwietnia powstanie w getcie warszawskim. Gdy przystąpili do likwidacji getta, chcąc wywieźć ludność żydowską do obozów zagłady, do walki przeciwko około 3 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS i policji stanęło około tysiąca bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej pod dowództwem Mordechaja Anielewicza i Marka Edelmana oraz Żydowskiego Związku Wojskowego prowadzonych przez Pawła Frenkla i Leona Rodala. Dowódca sil niemieckich

SS-Gruppenführer Jürgen Stroop stwierdził w swym raporcie, że w czasie walk i pacyfikacji getta zginęło ponad 56 tys. Żydów (historycy szacują, że ofiar mogło być więcej – 62 – 63 tys.), a Niemcy stracili 16 zabitych i 85 rannych. 16 sierpnia 1943 roku, na wieść o likwidacji getta w Białymstoku, walkę rozpoczęli bojownicy Antyfaszystowskiej Organizacji

Bojowej pod komendą Mordechaja Tenenbauma i Daniela Moszkowicza. Do 20 sierpnia Niemcy zdusili opór, a mieszkańców wywieźli do Treblinki i innych obozów śmierci.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń