Karaimowie to turecka część ludności dawnego państwa chazarskiego, która po jego upadku w X wieku osiedliła się na Krymie. Na Litwę sprowadził ich w końcu XIV w. – w liczbie kilkuset rodzin – książę Witold, aby powierzyć im bezpieczeństwo własne i swojej stolicy, która wówczas mieściła się w Trokach. Świadczy to niewątpliwie o ich wyjątkowej uczciwości, lojalności i odwadze. Nadano im szeroką autonomię w zakresie administracji i pozwolono bez przeszkód kultywować własną religię, opartą na Starym Testamencie, wywiedzioną z judaizmu.
Tradycyjna kuchnia karaimska w swojej oryginalnej formie nie tylko przetrwała, ale można rzec, że wręcz dominuje we współczesnej gastronomii Trok. Sztandarowym daniem tej kuchni są pieczone pierogi, zwane kobynami, kybynami lub kibinami, które oferują trockie restauracje, bary i gospodarstwa agroturystyczne.
Tak opisuje te pierogi polski działacz na Litwie poseł Zbigniew Siemienowicz: „Muszą być zrobione z mięsa z grzbietu barana, zakręconego do ciasta, po wypieczeniu, ciasto przypomina smak płaskiego chleba, jaki spotyka się na Wschodzie, z tym że w środku kybyna jest smaczne mięso, pływające w roztopionym łoju. Teraz kybyny robią przeważnie z wieprzowiny, co denerwuje starych Karaimów”.
[b]Kybyny (kibiny)[/b]
[b]Ciasto:[/b] 1 kg mąki ? 500 g masła ? 100 g drożdży