Rozbiór Francji

Po klęsce Francji czekały ją cztery lata niemiecko-włoskiej okupacji. Rany nie zabliźniły się do dziś. Powstanie państwa Vichy, jego służalczość wobec Niemiec czy ochocze prześladowanie własnych obywateli (żydowskich i innych) długo tłumiono w pamięci w imię narodowego pojednania. Przypominano (i słusznie) heroizm i cierpienia tych Francuzów, którzy powiedzieli „nie”, ale też chętnie przyjęto tezę o „podwójnej grze” chroniącego rodaków marszałka Pétaina. Ze złudzeń obdarły opinię publiczną badania historyków. Daleko odeszliśmy od szyderczego żartu czyniącego z Francuzów naród 80-milionowy. Dlaczego? Skoro w 1940 roku było 40 mln pétainistów, w 1944 roku tyleż milionów gaullistów, a jedni nie mogli być drugimi…

Publikacja: 06.11.2009 05:19

Terakotowe popiersie marszałka Pétaina, ok 1941 r.

Terakotowe popiersie marszałka Pétaina, ok 1941 r.

Foto: Rzeczpospolita

Po rozejmie z Niemcami zawartym 22 czerwca 1940 roku armia francuska została zredukowana do 100 tys. ludzi w metropolii i 120 tys. w koloniach, flotę rozbrojono i zablokowano w portach, a wszystkie fortyfikacje przejęli okupanci. 2 miliony jeńców wojennych miały pozostać w Niemczech aż do podpisania ostatecznego pokoju. Francuzi mieli zaś wydać uciekinierów z państwa Hitlera, zwłaszcza niemieckich Żydów.

Francja została rozebrana na części. Alzacja i część Lotaryngii (z Metzem) wróciły do Rzeszy, w której przeżyły już lata 1871 – 1918. Reszta Lotaryngii, część Ardenów oraz terytorium Belfortu mianowano tzw. strefą zakazaną, do której nie wolno było wracać uciekinierom, gdyż osiedlić się mieli w niej niemieccy rolnicy. Północny skrawek wraz z Arras podporządkowano niemieckiemu dowództwu w Brukseli.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama