„Uciekłem z Gdańska ze swym bratem Przemysławem, dwumiejscowym samolotem szkoleniowym Po-2, tzw. kukuruźnikiem, dnia 26 X 1950. Piszę te słowa w Kanadzie, blisko 42 lata po ucieczce z Polski...” – tak zaczyna swoją opowieść Tomir Bałut. Spisał ją dla MHP w ramach innego projektu „Rodziny rozdzielone przez historię”.
Wtedy właśnie zrodził się pomysł, by te zebrane autentyczne opowieści pokazać w formie ekspozycji. Wystawa w BUW pokaże więc siedem takich przypadków. To rodziny podzielone przez kolejne wydarzenia – aresztowania, wywózki, roboty przymusowe, zagubienie, ucieczki.
– Pokażemy wojenne historie z centrum, Kresów, Pomorza, a także losy żydowskiej dziewczynki ukrywanej w katolickim sierocińcu w Chotomowie. Stawiamy pytania, jak dramatycznych wyborów dokonywali wówczas ludzie, jak radzili sobie z rozłąką – mówi Monika Matwiejczuk z działu wystawienniczego Muzeum HP.
Z tematyką „ekspozycje” koresponduje zaplanowana także na Dzień Niepodległości gra plenerowa. Poprowadzi uczestników śladami fikcyjnej rodziny mieszkającej w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym. Gracze będą śledzić jej losy od odzyskania niepodległości w 1918 r. do 1939 r. i wybuchu II wojny światowej.
Punkt startowy znajdzie się w namiocie przy Krakowskim Przedmieściu (róg Tokarzewskiego-Karaszewicza). Tam gracze odbiorą okolicznościową jednodniówkę – przewodnik oraz kartę gry. Finał w BUW.