Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret o powołaniu Muzeum Wojska 22 kwietnia 1920 roku. „Wielka nasza tradycja wojskowa oraz świetny rozkwit wojskowości polskiej w dobie obecnej domagają się poważnej instytucji muzealnej, która będąc świątynią sławy oręża polskiego i skarbnicą nieśmiertelnego ducha rycerskiego, służyć będzie jednocześnie ku naukowemu pogłębieniu i rozwojowi wszystkich gałęzi wiedzy wojskowej w znaczeniu współczesnym (…)”.
[srodtytul]Twórca – Bronisław Gembarzewski[/srodtytul]
Ideę utworzenia muzeum wojskowego sformułował już w grudniu 1918 roku Bronisław Gembarzewski, historyk wojskowości, malarz, bronioznawca i munduroznawca, oficer saperów, dyrektor założonego w 1916 roku Muzeum Narodowego m.st. Warszawy. Zamierzenia programowe uwzględniały całość historii wojskowej Polski dla kształtowania patriotyzmu w młodym pokoleniu i wśród żołnierzy. Jednocześnie działalność muzeum przyczyniać się miała do jednoczenia społeczeństwa w odbudowanej po zaborach niepodległej Rzeczypospolitej. Taka rola muzeum wojskowego zgodna była z ideą przewodnią działalności Naczelnika Państwa i twórcy niepodległości Józefa Piłsudskiego.
Muzeum Wojska znalazło siedzibę w budynku przy ulicy Podwale 15, gdzie już wcześniej pomieszczone były zbiory Muzeum Narodowego. Sytuację ułatwił fakt, że Bronisław Gembarzewski był dyrektorem obu muzealnych instytucji. Początkowo militarny zbiór składał się z około 1000 muzealiów z działu wojskowego Muzeum Narodowego i około 1000 złożonych tam depozytów o charakterze historyczno-wojskowym. Ten początkowy zasób uzupełniony został o
209 przedmiotów ze zlikwidowanego a istniejącego przez niecały rok na Zamku Królewskim w Warszawie Polskiego Muzeum Wojskowego, które zgromadziło pamiątki z walk legionowych, I wojny światowej i z wojny polsko-bolszewickiej.