Bohaterami jego minispektakli byli między innymi: najmłodszy powstaniec Antek, panna Strojnicka, Fasoniarz („co bardzo nie lubi barykad”), Mięczak („tchórz oczywista, najczarniejszy pesymista”), pani Schronowa („co zawsze się chowa”) i Plotkarka („zagląda do każdego garnka”).
[wyimek] [link=http://www.rp.pl/temat/516002_Muzy_stolicy__44.html]Muzy stolicy '44[/link][/wyimek]
Satyrycznie ukazani mieszkańcy powstańczej stolicy powrócą teraz do kamienicy, w której powstał teatrzyk, i wystawią sztukę „Blok z Powiśla”.
Tymczasem w Muzeum Powstania Warszawskiego zupełnie inny w wymowie spektakl szykuje Paweł Łysak. Chce opowiedzieć o tym, jak najmłodsi warszawiacy odnajdywali się w czasie wojny. Sięgnął po tekst szczególny, napisany na podstawie opowiadań Zofii Lorentz oraz wspomnień utrwalonych w Archiwum Historii Mówionej. Autora scenariusza Pawła Sztarbowskiego zainspirowały wspomnienia tych warszawian, którzy w czasie powstania byli jeszcze dziećmi. „Opowiem wam bajkę” ma być więc próbą spojrzenia na walkę 1944 roku ich oczyma. To także próba nałożenia na tamtą rzeczywistość baśniowego i mitycznego filtra.
Twórcy zdecydowali się na podobną perspektywę nie tylko z powodów artystycznych. Wymusił ją upływający czas.