Reklama
Rozwiń

Kraków już świętuje rocznicę niepodległości

Już w piątek pod Wawelem trwają obchody 92. rocznicy odzyskania niepodległości. Kraków bowiem cieszył się z niej jako pierwsze polskie miasto od 31 października 1918 roku.

Aktualizacja: 29.10.2010 17:17 Publikacja: 29.10.2010 17:15

Kraków już świętuje rocznicę niepodległości

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik

Obchody wyzwolenia Krakowa rozpoczęły się rano uroczystością „Niepodległość zaczęła się w Podgórzu”, organizowaną przez Radę Dzielnicy XIII, upamiętniającą czyn rodaków walczących o wolny kraj. Potem na cmentarzu Rakowickim reprezentacja młodzieży z siedmiu najstarszych liceów krakowskich i przedstawiciele Historycznego Oddziału 13. Galicyjskiego Pułku Piechoty „Krakowskie Dzieci” złożyli kwiaty na grobie kpt. Antoniego Stawarza - pierwszego oficera austriackiego narodowości polskiej, który w roku 1918 wypowiedział posłuszeństwo Wiedniowi. Żołnierze pod jego dowództwem opanowali wówczas dworzec kolejowy w Płaszowie, a potem zajęli austriackie koszary w Podgórzu, a następnie cały Kraków. W południe na Rynku Głównym krakowianie podziwiali dziś zmianę warty honorowej w wykonaniu Oddziału 13. Galicyjskiego Pułku Piechoty i posterunku Straży Miejskiej. Po niej ślubowanie złożyli nowi strażnicy miejscy oraz uczniowie pierwszych klas krakowskich gimnazjów. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Józef Pilch składali kwiaty pod tablicą na Wieży Ratuszowej. W ramach obchodów rozgrywany jest też bieg sztafetowy o szablę kpt. Stawarza. Startują uczniowie siedmiu najstarszych krakowskich liceów. Każde z nich reprezentuje dwójka dziewcząt i dwójka chłopców. Zawodnicy pokonują 4x600 metrów. Najszybsza ekipa otrzyma z rąk przedstawicieli miasta replikę szabli kpt. Stawarza oraz nagrody rzeczowe. Pierwsza wojna zakończyła się w Krakowie 31 października 1918, bo tego dnia miasto przestało być częścią habsburskiej monarchii. Polscy posłowie do austriackiego parlamentu oraz austriaccy oficerowie polskiej narodowości doprowadzili wtedy do przejęcia władzy. Symboliczny wymiar miało przejęcie przez polskich żołnierzy – ubranych jeszcze w austriackie mundury – odwachu pod Wieżą Ratuszową. To wydarzenie upamiętnia co roku uroczysta zmiana warty.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego