To ma być wirtualne muzeum wszystkich ruchów wolnościowych z PRL – mówi „Rz” twórca serwisu [link=http://www.wolnosci.com]www.wolnosci.com[/link], dziennikarz Robert Tekieli. – Chcemy przede wszystkim przypominać takie ruchy, które były wówczas niezwykle ważne, ale są dzisiaj nieco zapomniane.
W powstanie Muzeum Wolności zaangażowały się Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Dobra Kultura.
Na pierwszy ogień twórcy portalu wzięli postać ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło Życie. Od 1954 r. organizował on wyjazdy rekolekcyjne dla młodzieży.
– Opozycja demokratyczna w latach 60. i 70. była fenomenem bardzo ważnym, ale całkowicie marginalnym. Za to obszar wolności, który w PRL budowała Oaza, stawał się w tym samym czasie zjawiskiem społecznym – przekonuje Tekieli. – To był fenomen. Dwa miliony osób, które przeszły przez Oazy księdza Blachnickiego, były armią, która poprzedzała, a potem tworzyła i wspierała „Solidarność”.
Na portalu można poznać najważniejsze fakty z życia ks. Blachnickiego (jego proces beatyfikacyjny trwa) oraz obejrzeć filmy, na których wspominają go osoby mające z nim bezpośrednią styczność.