Reklama
Rozwiń

William Randolph Hearst i sztuka manipulacji

Jesteśmy gatunkiem wzrokowców. Uwielbiamy nastrojowe ulotne wrażenia. Stąd zamiłowanie ludzkości do malarstwa, fotografii i filmu. Zatrzymany na obrazie czas głęboko wpływa na nasze emocje. Pozwala nam na liczne interpretacje, buduje nasz nastrój, pobudza pasje lub wywołuje obsesje, ale także kształtuje nasz światopogląd i ocenę rzeczywistości.

Publikacja: 24.06.2021 21:00

Rysunek opublikowany w 1898 r. w jednej z gazet należących do Williama Randolpha Hearsta. Hasła taki

Rysunek opublikowany w 1898 r. w jednej z gazet należących do Williama Randolpha Hearsta. Hasła takie jak: „Pamiętaj Maine! I nie zapomnij o głodujących Kubańczykach!”, miały przekonać Amerykanów do wojny z Hiszpanią. W rzeczywistości wiele z tych wstrząsających relacji z Kuby zostało zmyślonych przez korespondentów Hearsta

Foto: Historical Society of Pennsylvania

Magnat prasowy William Randolph Hearst wiedział, jak za pomocą obrazków manipulować ludzkimi emocjami. W 1895 r. w „New York World" opublikowano pierwszy w historii komiks, którego głównym bohaterem był Mickey Dugan, znany jako Żółty Chłopiec (The Yellow Kid). Twórca komiksu, rysownik Richard F. Outcault („podkupiony" przez Hearsta do wydawanego przez niego „New York Journal"), nie przypuszczał zapewne, że żółty kolor nocnej koszuli chłopca stanie się sygnaturą pewnego typu gazet. Ich dominującą cechą będzie w przyszłości sensacja, powierzchowne, często tandetne i niesprawdzone, choć niezmiernie chwytliwe ukazywanie różnych tematów w taki sposób, aby wywołać u czytelników określone emocje.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego