USA: Senatorowie chcą, by bazy przestały nosić imiona Konfederatów

Komisja ds. sił zbrojnych amerykańskiego Senatu, w której większość mają senatorowie Partii Republikańskiej, zagłosowała za nakazaniem Departamentowi Obrony zmiany nazw amerykańskich baz wojskowych, które obecnie są nazwane na cześć generałów Konfederacji. Stanowisko Donalda Trumpa w tej sprawie jest przeciwne - prezydent zapowiedział zawetowanie takiej propozycji.

Aktualizacja: 12.06.2020 07:50 Publikacja: 12.06.2020 04:49

USA: Senatorowie chcą, by bazy przestały nosić imiona Konfederatów

Foto: AFP

Komisja przyjęła propozycję senator Partii Demokratycznej, Elizabeth Warren, aby wprowadzić poprawkę do ustawy o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act), czyli de facto budżetu Pentagonu, nakazującą Departamentowi Obrony zmianę nazw tych baz, które nazwano na cześć generałów z Południa walczących w wojnie secesyjnej po stronie Konfederacji, która sprzeciwiała się m.in. zniesieniu niewolnictwa w USA.

W Komisji większość (14 głosów) mają senatorowie Partii Republikańskiej. Zasiada w niej też 13 senatorów Partii Demokratycznej.

Poprawka nakazuje też Pentagonowi zmianę nazw innych zasobów armii - np. samolotów czy okrętów - które nazwano na cześć oficerów Konfederacji lub upamiętniających Konfederację.

Poprawkę wprowadzono w momencie, gdy w USA trwają protesty po śmierci czarnoskórego George'a Floyda, który zmarł po brutalnym potraktowaniu go przez policję 25 maja w Minneapolis.

W Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach obalono wiele pomników Konfederatów, a także postaci historycznych, które nie sprzeciwiały się niewolnictwu lub które są symbolami kolonizacji - w tym np. Krzysztofa Kolumba.

Partia Demokratyczna chce również przyjęcia przez Kongres przepisów nakazujących usunięcie wszystkich pomników upamiętniających generałów i przywódców Konfederacji.

Trump sprzeciwia się zmianie nazw 10 baz wojskowych, w tym np. Fortu Bragg w Karolinie Północnej (nazwany na cześć gen. Braxtona Bragga walczącego w wojnie secesyjnej po stronie Konfederacji) i zapowiada zawetowanie przepisów w tym zakresie.

Zmiany zaaprobowane przez Komisję muszą teraz zostać przyjęte przez cały Senat, w którym Partia Republikańska również ma większość.

Historia
Klub Polaczków. Schalke 04 ma 120 lat
Historia
Kiedy Bułgaria wyjaśni, co się stało na pokładzie samolotu w 1978 r.
Historia
Pomogliśmy im odejść z honorem. Powstanie w getcie warszawskim
Historia
Jan Karski: nietypowy polski bohater
Historia
Yasukuni: świątynia sprawców i ofiar
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił