Muzuem PRL w Nowej Hucie - gra miejska o KOR

Zamiast tylko czytać o Komitecie Obrony Robotników, zostań na chwilę opozycjonistą – proponuje nowohuckie Muzeum PRL i zachęca uczniów do udziału w miejskiej grze „Projekt hardKOR".

Publikacja: 08.05.2011 16:18

Muzuem PRL w Nowej Hucie - gra miejska o KOR

Foto: muzhp.pl

Niecodzienną lekcję historii zaplanowano w Nowej Hucie na niedzielę 8 maja, a młodzi ludzie, którzy zgłoszą się do gry, rozpoczną opozycyjną karierę od udziału w strajku.

– Wierną inscenizację wydarzeń radomskich z 1976 roku, która czeka wszystkich już na starcie zabawy, przygotowaliśmy dzięki wsparciu Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Jagiellońskiego i ZHR – mówi Jadwiga Emilewicz, dyrektor Muzeum PRL. Studenci wcielą się m.in. w funkcjonariuszy MO i tajniaków, którzy będą przeszkadzać strajkującym.

Przypadająca w tym roku 35. rocznica utworzenia Komitetu Obrony Robotników to okazja, by gimnazjaliści, licealiści i ich opiekunowie postarali się zebrać jak największe wsparcie finansowe dla prześladowanej rodziny, którą – w myśl scenariusza zabawy – będą otaczać opieką. Dokładnie tak, jak zaczynali kiedyś swą opozycyjną działalność Jan Józef Lipski czy Antoni Macierewicz.

Uczestnicy gry, wyposażeni w konstytucję PRL, znajdą się też na sali sądowej, gdzie aresztowanym robotnikom będą musieli udzielić prawniczej porady. Przy okazji dowiedzą się o represjach w Polsce ery Edwarda Gierka.

Na zwycięzców gry czekają atrakcyjne nagrody, a do udziału w niej zapisywać można swój kilkuosobowy patrol do 7 maja za pośrednictwem adresu mailowego muzeum – muzeumprl@muzhp.pl.

Nowohucka placówka, oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie, przygotowuje także wystawę poświęconą KOR. I ona od 20 maja chce – dzięki multimediom – przyciągnąć młodych ludzi. Widz usłyszy w muzeum opowieść rodziny robotniczej o realiach protestów z 1976 roku. Pozna np. historię kobiety, która po aresztowaniu męża została sama z czwórką dzieci, w dodatku z piwnicy ukradziono jej zapas węgla. Takim relacjom towarzyszyć będą wspomnienia działaczy KOR.

Miejska gra już odniosła sukces – jej projekt zdobył II miejsce w konkursie „Dom z wyższą kulturą" Alior Banku i dzięki ponad 64 tys. głosów oddanych przez internautów dostał 15 tys. zł dofinansowania na hardKORową lekcję historii.

Więcej informacji na stronach internetowych Muzeum Historii Polski

Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Historia
Jak Wielkanoc świętowali nasi przodkowie?
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne