ZHR to jedna z organizacji harcerskich, które wyruszyły w piątek specjalnym „Pociągiem stulecia harcerstwa" do Lwowa. Pojechali tam również druhowie ze Stowarzyszenia Harcerskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza, Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Gospodarzami są druhowie z Harcerstwa Polskiego na Ukrainie. – W sumie będzie blisko pół tysiąca harcerek i harcerzy – podkreśla Leonarski. W wyprawie nie wzięli udziału tylko członkowie Związku Harcerstwa Polskiego.
Wincenty Pol napisał w jednym z wierszy: „Gdy chcesz wiedzieć, co tam chowa. Wielka przeszłość w starej szacie, jedź na stare groby bracie. Gdzie z kamieni mówią słowa". To dlatego harcerze wybrali się do Lwowa. Właśnie tam przed 100 laty, 22 maja 1911 roku, Andrzej Małkowski wydał pierwszy harcerski rozkaz, w którym powołał do życia cztery drużyny skautowe. To był początek ruchu harcerskiego w Polsce.
W 1911 roku powstała też Lwowska Drużyna Skautek im. Emilii Plater. Jej drużynową została Olga Drahonowska. W 1913 roku Drahonowska i Małkowski zostali pierwszym harcerskim małżeństwem w Polsce. Za ich przykładem do dziś podąża wiele par harcerek i harcerzy.
Ideą skautingu Andrzej Małkowski zaraził się w 1910 roku, gdy za karę musiał przetłumaczyć podręcznik Roberta Badena-Powella „Scouting for boys". Pomysł spodobał mu się tak bardzo, że w czasie wakacji założył pierwszą drużynę chłopców. Kilka miesięcy później – 26 lutego 1911 roku – została podjęta decyzja, żeby na ziemiach polskich stworzyć regularny ruch skautowski. Istotę różnicy pomiędzy skautingiem Badena-Powella a harcerstwem Małkowski ujął tak: harcerstwo to skauting plus niepodległość. Wiedzę o tym, jak działać w harcerstwie, czerpano z czasopisma „Skaut Pismo Młodzieży Polskiej". To tam został wydrukowany wiersz Ignacego Kozielewskiego „Wszystko, co nasze", który do dziś jest hymnem polskich harcerzy.