Za kulisami Powstania 1944

To zdumiewające, ale najważniejsze wydarzenie w historii Warszawy – Powstanie roku 1944 – nigdy nie doczekało się obiektywnej oceny. Niektóre jego aspekty nie były i nie są dostrzegane nawet w poważnych opracowaniach.

Aktualizacja: 01.08.2011 17:40 Publikacja: 31.07.2011 16:46

Nigdy niepublikowane zdjęcie – most Kierbedzia z tzw. wronimi gniazdami, czyli posterunkami niemieck

Nigdy niepublikowane zdjęcie – most Kierbedzia z tzw. wronimi gniazdami, czyli posterunkami niemieckiej obrony przeciwlotniczej. Przy ostrzale z kilku poziomów przebicie się przez most było możliwe tylko dla czołgów (fot. ze zbiorów Zygmunta Walkowskiego)

Foto: Archiwum

Przy niedostatku dokumentów pomocne bywają wspomnienia oraz wywiady prasowe sprzed lat, których lektura daje co nieco do myślenia. Otóż pierwszym krokiem do Powstania był alarm zarządzony przez późniejszego jego dowódcę płk. Antoniego Chruściela „Montera".

Ponieważ Niemcy ogłosili, że 28 lipca sto tysięcy mężczyzn ma się zgłosić do prac fortyfikacyjnych, zarządził on na ten dzień mobilizację. Twierdzono, że zrobił to z obawy przed zatrzymaniem przez okupanta ludzi do pracy, w tym żołnierzy podziemia, co z kolei groziło rozbiciem polskiej konspiracji.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama