Wydarzenia

Publikacja: 20.08.2011 01:01

Od czterech lat możemy swobodnie przekraczać granice w obrębie Unii Europejskiej. Na zdjęciu granicz

Od czterech lat możemy swobodnie przekraczać granice w obrębie Unii Europejskiej. Na zdjęciu graniczny most na Odrze w Słubicach

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Świat

4 sierpnia 1993 roku w Aruszy w Tanzanii dominujące w Rwandzie plemię Hutu (z prezydentem Juvénalem Habyarimaną na czele) zawarło porozumienie z partyzantką Rwandyjskiego Frontu Patriotycznego występującego w imieniu plemienia Tutsi. Doprowadziła do niego mediacja USA, Francji i Organizacji Jedności Afrykańskiej. Porozumienie, które miało zakończyć trwającą od 1990 roku wojnę domową w Rwandzie, przewidywało demokratyzację kraju i wprowadzenie systemu polityczno-ustrojowego, który miał zapobiec konfliktom między zwaśnionymi plemionami. W perspektywie miało też dojść do wolnych wyborów. Jednak radykalizacja Hutu, którzy nawoływali do krwawej rozprawy z Tutsi, doprowadziła w 1994 roku do ludobójstwa. Kilkudziesięciotysięczne bojówki Interahamwe („Walczący razem") oraz Impuzamugambi („Mający wspólny cel") uzbrojone w broń palną i maczety rozpoczęły rzeź Tutsi. Pretekstem było zestrzelenie 6 kwietnia 1994 roku w Kigali samolotu z prezydentem Habyarimaną. Szacuje się, że w ciągu około 100 dni zginęło od 800 tysięcy do ponad miliona ludzi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama