Poznań pamięta o wydarzeniach sprzed 65 lat

Uroczysty apel, modlitwa w intencji ofiar, kwiaty w miejscach pamięci, okolicznościowe spotkania - to tylko niektóre z punktów obchodów 65 rocznicy Poznańskiego Czerwca 56.

Aktualizacja: 27.06.2021 11:40 Publikacja: 27.06.2021 10:40

Dziś i jutro w Poznaniu odbędą się uroczystości związane z 65. rocznicą Poznańskiego Czerwca.

Dziś i jutro w Poznaniu odbędą się uroczystości związane z 65. rocznicą Poznańskiego Czerwca.

Foto: materiały prasowe

Główne uroczystości, jak co roku, odbędą się przy pomniku w centrum Poznania.

Wystawa pamięci

W niedzielę, 27 czerwca przedstawiciele władz miasta oraz regionu złożyli już kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na murze szpitala im. F. Raszei, a także pod tablicami poświęconymi pamięci Romka Strzałkowskiego oraz Petera Mansfelda.

Po południu zaś będzie można wybrać się na dwa wydarzenia kulturalne. O godz. 18 przy CK Zamek (od strony ul. Św. Marcin) odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej "Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć".

- Ta wyjątkowa, wielkoformatowa ekspozycja podzielona została na dwie części. Pierwsza to wprowadzenie do historii samego Czerwca 1956 - jego przyczyn i konsekwencji – podaje poznański ratusz.

Druga część - mówi o sile jego pamięci, która po 1981 roku stała się fundamentem, na którym wzrastał wolny Poznań.

Wystawę będzie można oglądać do 10 lipca, z czego do końca czerwca, przed Zamkiem, w dniach 30.06-10.07 na Starym Rynku. Później ekspozycja zostanie pokazana m.in. w Warszawie, Lesznie, Pile czy Gnieźnie.

O godz. 20 w hali nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się przedpremierowy pokaz spektaklu Teatru Ósmego Dnia pt. "Pierwszy strzał".

Zabrzmi "Kombinat"

Kulminacja obchodów - w poniedziałek. Tego dnia przedstawiciele władz miasta złożą wiązanki kwiatów w kilku punktach Poznania, związanych z wydarzeniami Czerwca '56.

M.in. pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych, na skwerze im. Trzech Tramwajarek czy tablicy przy gmachu Rektoratu Politechniki Poznańskiej, upamiętniającej studentów poległych w Czerwcu '56.

Uroczystości odbędą się także przy bramie głównej zakładów H. Cegielskiego oraz przy ul. Kochanowskiego.

O godz. 17 w Kościele oo. Dominikanów przy al. Niepodległości odbędzie się msza św. w intencji Ofiar Czerwca '56. Uroczystość uświetni występ Poznańskiego Chóru Chłopięcego oraz towarzyszących mu artystów. Zaprezentują specjalne przygotowane na tę okazję dzieło muzyczne.

O godz. 19 rozpoczną się główne obchody pod pomnikiem Czerwca '56, w których wezmą udział m.in. uczestnicy czerwcowego zrywu sprzed 65 lat a także przedstawiciele władz. Tam zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Wydarzenie będzie wzbogacone o część artystyczną. Piosenki ze spektaklu "Kombinat" zaprezentują aktorzy Teatru Muzycznego. Przedstawienie inspirowane jest twórczością Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika.

Uroczystości odbędą się zgodnie z obowiązującymi przepisami związanymi z pandemią. Główna część obchodów będzie można  śledzić na Facebooku  Poznania.

O godz. 22 w hali nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się premiera spektaklu Teatru Ósmego Dnia pt. "Pierwszy strzał". Serię spotkań z okazji 65 rocznicy tych wydarzeń przygotowało też Muzeum Czerwca 56.

W ub. tygodniu Senat jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie uczczenia 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca ?56. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wręczył wtedy uchwałę obecnemu na posiedzeniu Jackowi Jaśkowiakowi, prezydentowi Poznania oraz Aleksandrze Banasiak, honorowej prezes Stowarzyszenia Czerwiec '56.

Pierwszy taki protest

Poznański Czerwiec 1956 był pierwszym w PRL strajkiem generalnym i uliczną demonstracją. Protest robotników został krwawo stłumiony przez wojsko i milicję.

28 czerwca 1956 roku mieszkańcy Poznania zaprotestowali przeciwko pogarszającym się warunkom życia. Protest rozpoczęli robotnicy z fabryki Cegielskiego, wtedy przemianowanej na zakłady imienia Stalina.

Na zgromadzonych w centrum miasta komunistyczne władze wysłały milicję i wojsko. W okolicach siedziby Urzędu Bezpieczeństwa doszło do regularnych walk.

Z budynku UBP w kierunku pochodu padły strzały, co zaostrzyło sytuację i wywołało gniew tłumu. Padli ranni i zabici.

Część demonstrantów zdobyła broń w więzieniu przy ul. Młyńskiej i w odwecie zaczęła strzelać do funkcjonariuszy UBP. Jedną z ofiar strajku był zaledwie trzynastoletni Roman Strzałkowski. Stał się symbolem okrucieństwa władzy.

Wojsko szybko opanowało kluczowe pozycje w Poznaniu i po trwającej całą noc strzelaninie spacyfikowało robotników. Zginęło w zależności od ustaleń od 67 do 75 strajkujących, a ok. 450-800 zostało rannych. Pierwszy dzień walk ze względu na liczbę ofiar przeszedł do historii jako „czarny czwartek".

Historia
Czy będą ekshumacje Ukraińców? IPN: Nie ma wniosku
Historia
Na ratunek zamkowi w Podhorcach i innym zabytkom
Historia
„Apokalipsa była! A w literaturze spokój”
Historia
80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Świat słucha świadectwa ocalonych
Historia
Pamięć o zbrodniach w Auschwitz-Birkenau. Prokuratura zamknęła dwa istotne wątki