Reklama
Rozwiń

77 dni oblężenia Khe Sanh

9 lipca 1968 r. amerykańska baza w Khe Sanh przestała istnieć i największa bitwa wojny w Wietnamie dobiegła końca. Ale nie dlatego, że obóz zdobyli Wietnamczycy.

Aktualizacja: 06.07.2020 06:02 Publikacja: 05.07.2020 00:01

Lotnisko w Khe Sanh miało dla Amerykanów znaczenie strategiczne. Ale w czerwcu 1968 r. gen. Westmoreland wydał rozkaz zrównania bazy z ziemią

Foto: CPA Media Pte Ltd/Alamy Stock/BE&W

Amerykańska armia założyła bazę w Khe Sahn i długo broniła jej przed siłami Wietkongu. A potem zlikwidowała ją, demolując wszystkie struktury do gołej ziemi. Twierdza, która była tak ważna, że broniono je przez 77 dni kosztem wielu ofiar i ogromnym nakładem środków, przestała mieć znaczenie.

W 1962 r. zbudowano pas startowy w pobliżu starego francuskiego fortu, niedaleko wioski Khe Sanh. W 1965 r. bazę powstałą na terenie plantacji kawy zajmowała Military Assistance Command, Vietnam – Studies and Observations Group (MACV-SOG), czyli siły specjalne, które stąd starały się kontrolować szlak Ho Chi Minha i organizować wypady w górskie tereny przy i za granicą z Laosem. Partyzanci Wietkongu napływali do Wietnamu Południowego przez strefę zdemilitaryzowaną i z Laosu. Amerykanie, chcąc utrzymać kontrolę nad północną częścią kraju, musieli przerwać szlaki zaopatrzenia komunistów. Musieli kontrolować drogę nr 9, jedyną wiodącą z wybrzeża przez wyżyny, ku granicy z Laosem.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego