Żarnowiec - pierwsza elektrownia atomowa w Polsce?

Zdarzyło się 30 lat temu

Publikacja: 19.01.2012 21:02

Żarnowiec - pierwsza elektrownia atomowa w Polsce?

Foto: Fotorzepa, Piutr Wittman Piutr Wittman

Miała powstać w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim. Reaktory uchodziły za bardzo bezpieczne, radziecka wersja tych urządzeń nie zapisała się w historii żadną awarią. Jednak ich reputację podważył tragiczny wypadek w amerykańskiej elektrowni jądrowej Three Mile Island w 1979 r.

To miała być pierwsza polska elektrownia atomowa. Decyzja o jej budowie zapadła 20 stycznia 1982 r. Plany były ambitne, polski program energetyki jądrowej zakładał także wybudowanie nieopodal Piły Elektrowni Jądrowej Warta.

Prace ruszyły już trzy miesiące później i trwały do 2 grudnia 1989 r., gdy rząd Tadeusza Mazowieckiego zadecydował o wstrzymaniu budowy. Oficjalnie mówiono o wątpliwościach merytorycznych. Minister przemysłu Tadeusz Syryjczyk tłumaczył, że elektrownia atomowa "jest inwestycją zbędną dla polskiego systemu energetycznego w horyzoncie 10 do 20 lat, a potem wcale nie ma pewności, że energetyka jądrowa będzie potrzebna".

Jednak prawda była nieco inna – od katastrofy w Czarnobylu w 1986 r., choć czasy PRL nie sprzyjały społecznym protestom, budowę krytykowano coraz powszechniej. Przeciwni atomowi byli m.in. Lech Wałęsa oraz popularny rockman Krzysztof Skiba. Nielegalny pacyfistyczny Ruch Wolność i Pokój razem z miejscową ludnością organizował liczne akcje blokowania dróg oraz 63-dniową głodówkę.

Krytyka nie ustała po upadku komunizmu. Referendum w sprawie budowy elektrowni w Żarnowcu odbyło się w 1990 r. Ekolodzy rozpropagowali informację, że w elektrowni będzie zamontowany reaktor identyczny z czarnobylskim. I przeciw budowie opowiedziało się ponad 86 proc. głosujących.

Władze nie zamierzały stawiać czoła protestującym. 17 września 1990 roku podjęły uchwałę o zaniechaniu budowy elektrowni.

Dziś Żarnowiec jest ponownie najbardziej prawdopodobną lokalizacją pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. To jedyne miejsce, gdzie wszystko pod budowę jest już przygotowane.

Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Historia
Jak Wielkanoc świętowali nasi przodkowie?
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne