Biografia Walentynowicz przetłumaczona na japoński

Japończycy przez długie lata podlegali propagandowej inżynierii, która redukowała polski zryw niepodległościowy do postaci Lecha Wałęsy i… Andrzeja Wajdy - mówi autor książki Sławomir Cenckiewicz

Publikacja: 30.01.2012 11:03

Biografia Walentynowicz przetłumaczona na japoński

Foto: ROL

"Jest dla mnie wielkim zaszczytem zwrócić się bezpośrednio do japońskiego czytelnika mojej książki poświęconej Annie Walentynowicz (1929-2010). Bohaterka tej opowieści byłaby dzisiaj bardzo szczęśliwa z wydania Anny Solidarność w Japonii" – pisze we wstępie do japońskiej edycji swojej książki Sławomir Cenckiewicz.

Biografia Waletynowicz pióra Cenckiewicza ukaże się nakładem wydawnictwa Doujidaisya. Cenckiewicz opowiada Japończykom o kontaktach Solidarności z ruchem związkowym na Dalekim Wschodzie i związkach suwnicowej ze Stoczni Gdańskiej z działaczami z Kraju Kwitnącej Wiśni.

"Opowiadała mi kiedyś o swoich kontaktach z japońskimi działaczami związkowymi, którzy w latach 1980-1981 odwiedzali siedzibę „Solidarności” w Gdańsku. Mówiła też, że był nawet planowany jej wyjazd do Japonii w 1981 r., ale udaremnił to Lech Wałęsa… To wszystko dzisiaj nie jest już takie ważne. Anna Walentynowicz spogląda na nas z Nieba, jest i pozostanie w naszych sercach na zawsze. Naszym obowiązkiem jest o Niej przypominać, bo wciąż są w Polsce ludzie, którzy nawet po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. próbują wymazać Walentynowicz z kart historii. Tym bardziej cieszy mnie inicjatywa Japończyków, którzy pragną opowiedzieć historię o Annie Walentynowicz w kraju Kwitnącej Wiśni" – pisze Cenckiewicz we wstępie.

– Japończycy przez długie lata również podlegali propagandowej inżynierii, która redukowała polski zryw niepodległościowy z lat 1980-1989 do postaci Lecha Wałęsy i… Andrzeja Wajdy. Tym bardziej należy się cieszyć, że japoński wydawca zdecydował się na edycję – mówi autor „Rz”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama